Jdete ihned na toaletu, když máte nutkání na močení? Pokud ano, jistě děláte dobře, pokud ale moč zadržujete, hrozí vám nepříjemnosti, které vedou k nevratným potížím! Vyhněte se takovým komplikacím!

Zajisté znáte tu situaci, kdy prostě musíte akutně na toaletu, ale není kam nebo jednoduše musíte čekat. Možná to byla verze jedna, možná také verze dvě. Taková situace se prostě občas stává nebo je to častěji? Jistě každý moc dobře chápe, že v určitých situacích si jednoduše odskočit nemůžete, a tak vaši potřebu zadržujete. Víte ale také, že takové zadržování vede k nepříjemnostem, které se pojí se zdravotními komplikacemi?

Půl litru moči a už je tu risk

Podle názorů uvedených odborníky, je možné zadržet přibližně půl litru moči, aniž by člověk musel jít na toaletu. To platí u dospělého, jinak zdravého jedince. Pokud bude překročena půllitrová hranice, mozek vysílá signály, které nám říkají, že si musíme odskočit na toaletu. V tuto chvíli naše smysly bystří a hledají první toaletu. Pokud toaletu nikde nenajdeme, není na dosah, nezbyde nic jiného než to vydržet, stáhnout svaly a čekat, než přijde vhodná chvíle pro vyprázdnění močového měchýře. Jestliže budeme v takové situaci častěji, než je zdrávo, mohou se u nás vyskytnout potíže tohoto charakteru:

  • Zánět močových cest 
  • Ledvinové kameny
  • Únik moči

Věřte nebo ne, ale močový měchýř jednoduše prasknout za normálních okolností nemůže. Pokud nemáte ucpanou močovou trubici. Svěrač, který drží moč, se pod velkým náporem moči rozevře a vy se jednoduše pomočíte.

Zánět močových cest

Jednou z častějších komplikací zadržování moči může být rozvoj infekce. Takové nepříjemné onemocnění již v životě zažil každý. Vyznačuje se především pálením, bolestivým močením a mnohými lidmi popisováno jako “píchání kdesi uvnitř”. Navíc se u vás projeví neustálý pocit na močení. Vy musíte letět na toaletu, ale vyprázdnit se nelze. K takové nepříjemné infekci dochází tehdy, když zadržujete moč a v močovém měchýři se neúprosně množí bakterie. Pokud se jedná o váš případ, neváhejte a urychleně se dostavte k lékaři. A pokud jste objednaní až za den či dva, rozhodně neotálejte a kupte si urologický čaj, brusinky a pijte velké množství vody. Tímto způsobem budete z močového měchýře, ale i z močových cest vyplavovat veškeré bakterie.  

Únik moči

Během života, a to především v pozdějším věku, ztrácí močový měchýř elasticitu. V případě, že zadržujeme močení, bude moč působit na svěrač, který se ale po chvíli začne mírně rozevírat. Čím více tímto způsobem močový měchýř budete trápit, tím více bude nedovřený a už se zpět nestáhne jako u mladého člověka, čímž se podporuje únik moči.

Sdílejte článek