Zarostlý nehet? Potíže lze vyřešit včasným zásahem i v domácím prostředí!

Zarostlý nehet? Zdá se to jako prkotina, ale umí dost potrápit, což lidé, kteří tyto potíže nikdy nezažili, nepochopí. Onychokryptóza vzniká při špatně zastřiženém nebo nevhodně stlačeném nehtu, kdy okraje vrůstají do okolní tkáně a mohou způsobit zánět. Zatímco někoho tyto potíže trápí opakovaně celý život, jiný neví, o čem je řeč. Důvodů, proč tento problém vzniká, je několik. Může jít o špatnou péči o nohy nebo nevhodné stříhání nehtů, ale mezi další faktory patří i atypická tloušťka nehtu nebo dědičné sklony. Co ve chvíli, kdy začne nehet zlobit, dělat, aby se zánět nerozšířil a nebyla nutná návštěva chirurgie?

Trápení mužů v pevných botách

Co je onychokryptóza a koho může potrápit? Zarůstání nehtu do okolní tkáně se týká spíše dospělých mužů, méně často u žen a děti nemívají potíže vůbec. Nejčastějším důvodem je nevhodně zvolený střih nehtu. Nehty by se totiž neměly stříhat dokulata nebo našikmo, ale rovně, aby nevznikaly ostré hrany na okrajích. K zarůstání nehtů může dojít také vlivem špatně provedené pedikúry nebo je na vině genetika, často dochází k zarůstání a hnisání nehtů po úrazech nebo při cukrovce či onkologických onemocněních. Neméně často je zarůstání problémem pro všechny, kdo tráví pracovní dobu v pevných šněrovacích botách, které nejsou dostatečně prodyšné a prsty u nohy jsou v nich sevřené.

Nejde o estetický problém

Často si lidé myslí, že zarůstání nehtů je estetickým problémem. Není tomu tak, jedná se o velmi bolestivý stav a zdravotní problém, kdy je pokožka podrážděná, ale okolní tkáň se může i nepříjemně zanítit. V nejhorším případě může skončit pacient se zarostlým nehtem na chirurgii. V dnešní době už existují metody, jak vyřešit tento problém bez nutnosti strhnutí nehtu, přesto se jedná o velmi bolestivou proceduru, které je radno předejít správnou péči a včasným zásahem. Při přetrvávajících potížích je vhodné se obrátit na specialistu. A jak zarůstání nehtu předcházet?

Čtěte také: Tuto sobotu přibylo 3955 nakažených

Vodní solná lázeň

Základem je prevence a pravidelná péče o nohy a chodidla. Kromě každodenního omytí pomůže vodní lázeň z teplé vody, do které se přidá sůl. Je možné použít běžnou kuchyňskou, ještě lepší je koupelová nebo himalájská. Pomůže i epsomská sůl, kterou lze zakoupit v lékárně nebo v drogerii. Soli mají antibakteriální účinky a pomohou zlikvidovat počínající zánět. Díky analgetickým vlastnostem soli dojde ke ztišení bolesti. Při rozvinutém zánětu se doporučuje namísto teplé vody používat jen vlažnou, protože voda o vyšší teplotě by mohla infekci ještě zhoršit.

Koupele s kapkou esenciálních olejů

Další možností, jak ulevit od bolesti a současně zamezit vzniku infekce, jsou koupele s použitím esenciálních olejů, především s Tea Tree Oil. Tento olej je získáván z listů stromu čajovníku, který roste v Austrálií. Nemá s čajem vůbec nic společného a používá se pro své antibakteriální nebo antimykotické účinky. Koupel současně kůži v okolí nehtu změkčí, obdobně nehty, které lze snadněji ošetřit, aby k zarůstání vůbec nedocházelo. Olej z čajovníku je možné použít i na přímou masáž nebo ošetření nehtů a nehtových lůžek.

Jablečný ocet vyniká dezinfekčními účinky

Stojí jen pár korun, přitom vyniká dezinfekčními nebo antibakteriálními účinky. Používá se pro detoxikaci organismu, ale poradí si i s vydezinfikováním ran nebo při zánětech nehtového lůžka či přímo se zarůstáním, protože dokonale místo očistí a zmírní bolest a otok. Jablečný ocet lze používat přímo na pokožku, přidávat do koupelí nebo použít pro obklady.

Vata, alkohol i zubní nit

Pro očištění zaníceného místa lze použít alkohol bez příchuti pro očištění a dokonalé vydezinfikování postižené oblasti. Nehet lze také opatrně nadzvednout pomocí zubní nitě bez mentolové příměsi a ošetřit pomocí vatičky namočené do peroxidu vodíku, poté je možné namočenou gázu nechat na chvíli účinkovat a následně nechat volně dýchat.

Zdroj: irecept.cz