Zdraví prospěšná mrkev není jen na dobrý zrak

Mrkev je i přes svůj asijský původ základní zeleninou pěstovanou a používanou v našich krajích. Tato oranžová pochoutka je zdraví velmi prospěšná. Obecně se o ní už dlouho ví, že obsahuje mnoho vitamínů a jiných pro zdraví důležitých látek. Nejlepším způsobem, jak z mrkve vytěžíte co nejvíce vitamínů, je samozřejmě konzumace mrkve syrové. Vařením mrkve ztrácí cenné živiny.

Víte, co je provitamín A a jak působí?

Nejvýznamnější složkou, která prospívá zdraví je betakaroten, provitamín vitamínu A. To znamená, že v případě potřeby tělo umí z rostlinného provitamínu A vytvořit aktivní vitamín A. Právě betakaroteny jsou odpovědné za správné vnímání světla a oddalují výskyt šedého zákalu ve stáří. Mrkev je bohatá i na řadu dalších vitamínů a minerálních látek. Obsahuje dost také dost vitamínu C a za zmínku určitě stojí i vysoké hodnoty draslíku a selenu, který je stopovým prvkem. Kromě toho je mrkev zdrojem vápníku, sodíku a fosforu a dalších minerálů a samozřejmě vlákniny.

Mrkví nejen proti nádorovým onemocněním

Falkarinol. To je to, oč tu běží. Vědci zjistili, že tato složka, obsažená v mrkvi, dokáže bojovat s rakovinnými buňkami a zbrzdit nebo zastavit rakovinné bujení v tlustém střevě. Falkarinol je přírodní pesticid, který není pouze v mrkvi, ale i v některé další kořenové zelenině nebo třeba ženšenu. Je to toxin chránící kořenový systém před houbovými chorobami, které způsobují jeho černání. Zařaďte si syrovou mrkev do jídelníčku a jezte ji denně. Postačí vám dva až tři kusy za den. Předejte tím i jiným chorobám. Mrkev velmi účinně bojuje se škodlivým cholesterolem v krvi a předchází rovněž srdečním chorobám.

Čtěte také: Češi mají problémy s vysokým tlakem. Červená řepa vám může pomoci

Jezte mrkev, budete vypadat svěže a opáleně

Vysoký obsah látek s antioxidačními účinky nejen zvýší imunitu organismu, ale také prospěje pleti. Antioxidanty chrání pleť i celé tělo před volnými radikály a zpomalují proces buněčného stárnutí. Betakaroten se na pleti projevuje krásnou zlatavou barvou. I v zimních dnech tak můžete vypadat svěže a opáleně. Průzkum prokázal, že toto přirozené hnědé až oranžové zabarvení pleti, které získáte konzumací mrkve, vnímají lidé jako přitažlivější než opálení získané ze solária. Mrkev také účinně bojuje s pigmentovými skvrnami a akné.

Mrkev je nejlepší syrová. Jezte ji jen tak, třeba místo zákusku, nebo si připravte chutné saláty. Nezapomeňte do nich přidat pár kapek kvalitního oleje, protože jen tak se z mrkve uvolní také vitamíny rozpustné v tucích.