Žena s anorexií chce zemřít, protože je pro ni každý den utrpení

Anorexie je velmi vážná, psychická porucha s dopadem na tělo. Lisa Pauli je 47letá žena, která se s touto nemocí potýká po desetiletí. V současnosti váží necelých 41 kilogramů. Je velmi unavená a vyzkoušela již všechno, aby se uzdravila. Jediným vysvobozením je podle ní smrt. Proto se snaží získat souhlas s eutanázií v Kanadě.

Asistovaná sebevražda je pro ni vysvobození

Od roku 2016 je v Kanadě legální asistovaná sebevražda pro pacienty, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí v posledním stádiu. Od roku 2024 chce stát rozšířit možnost eutanázie pro jedince, kteří trpí různými duševními nemocemi a chtějí ukončit svůj život s lékařskou pomocí. Tím pádem by se otevřela možnost také pro Lisu, která by nemusela nadále trpět ve svém životě.

filantropikum.com

„Udělali jsme opatrné kroky, abychom se dostali tam, kde jsme teď. Byl to pomalý a opatrný proces a jsem na to hrdý,“ řekl ministr spravedlnosti David Lametti. Podle něj legislativa nedává prostor pro zneužití a v případě eutanázie postupují velmi opatrně. V Kanadě se pro asistovanou sebevraždu rozhodlo více než 30 tisíc lidí od roku 2016.

Čtěte také: Tyto mladé lidi nezastavil v cestě za snem ani autismus. Jejich taneční vystoupení vás pohltí

Psychiatrická péče nepomohla

Lisa přišla s nápadem na asistovanou sebevraždu poprvé v roce 2021 s podporou její psychiatričky Justine Dembo. Lisa vyzkoušela již mnoho léčebných postupů a za poslední rok skončila dvakrát v nemocnici. Dostalo se jí velmi kvalitní léčby, ale nikdy to nemělo žádný účinek. Neustále myslí na jídlo v negativním smyslu. Hlídá si všechno, co jí a vypije.

filantropikum.com

Podle některých odborníků je otázka, jestli Lisa splní podmínky pro eutanázii. I když se rozšíří na psychické nemoci, žadatel musí splnit podmínky. A v oblasti duševních chorob bude velmi těžké určit, jestli je nemoc nevyléčitelná, jak to vyžaduje zákon. Lisa stále nemá vyhráno, ale jistě se bude o tuto možnost ucházet ihned, jakmile to zákon umožní.

Zdroj: filantropikum.com