David Hampl
11 února, 2019

Odborníci radí, dejte si pozor na rakovinu děložního čípku. Jedná se o chorobu, která může přijít nepozorovaně, a pokud nebudete znát její příznaky, může vás zaskočit. Pomoci mohou pravidelné návštěvy u gynekologa, s jejímž prostřednictvím se rakovina děložního čípku dá odhalit včas. Protože stejně jako u jiných typů rakoviny – čím dříve ji odhalíte a začnete léčit, tím větší je šance na vaše celkové uzdravení.

Jaké jsou příznaky?

Je důležité vědět, že na začátku si žádných příznaků všimnout nemusíte. Rakovina děložního čípku je totiž na začátku zcela nenápadná. Proto je důležité chodit na pravidelné kontroly ke gynekologovi, který na základě stěrů může rakovinu odhalit ještě dříve, než si vy všimnete, že je něco v nepořádku.
S postupem času se ale u neléčené rakoviny děložního čípku mohou vyskytnout problémy, jako je krvácení mimo menstruační cyklus nebo po menopauze, zapáchající výtok někdy spojený se stopami krvácení, bolesti v podbřišku, krvácení a bolestivost při pohlavním styku a celková únava organismu. Vždy, když se u vás objeví některých z těchto příznaků, kontaktujte lékaře. Nemusí se vždycky jednat o rakovinu děložního čípku, ale například o nějakou pohlavní chorobu – a i tu se vyplatí začít léčit co nejdříve.

HPV virus – co má společného s rakovinou děložního čípku?

Viry HPV (Human Papilomavirus) jsou nejčastějšími původci rakoviny děložního čípku. Je alarmující, že po zahájení sexuálního života se tyto viry vyskytují do dvou let u 60 % osob. Avšak ne každý z těchto virů způsobí rakovinu. Některé druhy HPV jsou neškodné, a po prvotním napadení samy vymizí. Avšak jiné mohou způsobit infekci, která může způsobit genitální bradavice nebo například rakovinu děložního čípku.

Je možné se před rakovinou děložního čípku nějak bránit?

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším typem rakoviny u žen (na prvním místě je rakovina prsu). Až polovina všech pacientek umírá. Proto je nejlepší odhalit nemoc včas a také se před ní preventivně bránit. Využít můžete například možnosti očkování, kdy o vhodné vakcíně vás informuje váš gynekolog.

Vaginální tablety jako prevence vzniku rakoviny děložního čípku

Tak jako bereme multivitamíny, když se chceme vyhnout běžným nachlazením, tak jako prevenci proti veškerým gynekologickým potížím můžeme užívat vaginální tablety. Vaginální tablety obvykle obsahují extrakty prospěšných bylinek, jako je třezalka tečkovaná, ruj vlasatá, heřmánek, traviny, kořeny mladých mrkví a tak dále. Bylinky mají takovou sílu, že obnovují výstelku děložního čípku, čímž napomáhají vzniku různých onemocnění (včetně těch nádorových).

Trpíte projevy menopauzy? Vaginální tablety jsou tu pro vás!

Vaginální tablety jsou obzvláště vhodné tehdy, kdy se u ženy projevují příznaky menopauzy. Vždy, než začnete užívat nějaký takový lék pravidelně, je vhodné poradit se s lékařem. Vaginální tablety se vkládají před spaním, v průběhu noci se rozpouští a pozitivně působí na zdraví ženy.

Sdílejte článek