Domácí paštika se skvělou chutí a unikátní trvanlivostí? To je ona

Koupit si paštiku v obchodě znamená hned dvě věci. První je spojena s tím, že si koupíte hmotu ne příliš dokonalé chuti, která se sní v podstatě jenom z nutnosti. Druhý fakt je spojený s tím, že je dobré při koupi paštiky v obchodě raději nepřemýšlet o tom, z čeho je vyrobená. Ideální je vyrobit si paštiku doma. Takovou, která je chutná, je z kvalitních surovin a může vydržet i roky. Toto je ona. Přečtěte si její recept.

Co bude potřeba?

Na rozdíl od kupovaných paštik, kde je namleto skutečně vše, včetně různých separátů a odpadu si můžete být jisti, že domácí paštika obsahuje jenom takové suroviny, které jsou kvalitní a které navíc jednoduše pořídíte v podstatě kdekoliv. Základem je:

  • 1 kg rajčat
  • 0,5 kg klasické žluté cibule
  • 750 g vepřového bůčku
  • 5 stroužků česneku
  • 0,5 sáčku směsi Deko
  • 2 lžičky Vegety nebo Podravky
  • 3 lžíce hořčice
  • Pepř, chilli a další ingredience dle chuti

Jak je patrné, ingredience na paštiku jsou jednoduše sehnatelná a také se s nimi velmi jednoduše pracuje. Výsledkem bude skvělá domácí paštika s naprosto nepopsatelnou chutí.

Čtěte také: Vzpomínáte na úžasné džemy od Vašich babiček? My ano, proto Vám přinášíme tento chutný recept na bylinkovo-jahodový džem!

Přípravou zeleniny to začíná

Nejprve je třeba si připravit zeleninu. Tedy oloupat a následně nakrájet cibuli. Poté je třeba nakrájet rajčata. Slupku z nich není nutné odstraňovat a může na nich zůstat. Dále je třeba oloupat si a prolisovat také česnek, která je součástí domácí paštiky. Na drobné kousky se nakrájí také feferonky nebo chilli papričky, pokud se používají.

Maso je třeba jemně umlít

Nyní jdeme na samotnou přípravu masa. Bůček je třeba nejprve omýt a následně osušit. Pokud je zakoupena verze s kůží, je třeba ji odstranit, jelikož je příliš tvrdá, tuhá a také proto, že se nejí. Pokud byl koupený bůček s kostí, je třeba eliminovat i je, stejně jako případné křupky, které mohou být součástí. Následně se maso nakrájí na menší kousky a začne se mlít na co nejjemnější hmotu. Možné je umlít maso nejenom jednou, ale i podruhé.

Vytvoření směsi

Vše je připraveno k finální fázi, kterou je vytvoření směsi. Zde je postup jednoduchý. Vše, co je v receptu a co je připraveno, se jenom smíchá dohromady. Směs je možné vytvářet buď ručně, nebo je možné využít pomocníka v podobě kuchyňského robota. Důležité je, aby byla domácí paštika důkladně propracována, což zajistí správné rozložení chuti a jednotlivých surovin.

Směs je třeba uvařit a rozmixovat

Jakmile je vše potřebné hotovo, celá směs na paštiku se dá vařit. Měla by mít lehce tekutou konzistenci. Důležité je vařit opravdu na velmi mírném ohni, čímž je eliminováno riziko připálení. Vaření by mělo probíhat v délce 60 – 90 minut. Občas je třeba směs promíchat. Jinak není nutná žádná zvýšená starost.

Po uplynutí doby vaření je třeba veškerou důkladně rozmixovat. Zde je třeba dbát na rychlost, jelikož technologický postup vyžaduje, aby byla směs co nejteplejší. A to hlavně z důvodu následné konzervace. Při dobré teplotě by měla bez problémů vydržet i několik desítek minut. Připravit tak lze i větší množství paštiky najednou.

Rozdělené do sklenic a sterilizace

Po rozmixování už stačí směs dávkovat do menších zavařovacích sklenic. Ty je třeba hned uzavřít a následně začít se sterilizací. Tu lze provést buď klasicky v hrnci, nebo je možné využít troubu. Podobně jako při zavařování, je i zde třeba vodní lázně. V případě trouby se teplota nastaví na 200 stupňů Celsia, sklenice se postaví na plech a zalijí se několika centimetry vody. Konzervace by měla probíhat po dobu 20 – 30 minut. Poté se horké sklenice vyjmou a položí dnem vzhůru. Jakmile vystydnou, jsou připraveny k uložení nejlépe na chladném a tmavém místě. Jako ideální se může jevit sklep, ale třeba i chladná spíž, nebo též klasická lednice.