Jak se správně chovat k pračce tak, aby vám sloužila dlouho a dobře

Málokterá hospodyně by si v dnešní době dokázala představit život bez automatické pračky. Porouchaná pračka je katastrofa, obzvlášť pokud nejste v domácnosti sami. Věčně upatlané děti mají enormní spotřebu čistého prádla a manžel chodí z práce celý od prachu? Domácí práce ale naštěstí už dávno nejsou jen úkolem pro ženy. Ať už jste starostlivá manželka nebo šikovný choť, pokud se nechcete vracet k neckám a valše, měli byste o svou pračku pečovat nejenom ve chvíli, kdy se začne kazit. Stejně jako je důležitá prevence pro zdraví našeho těla, i naše domácí spotřebiče potřebují pravidelnou údržbu. Pořizování nových spotřebičů vás stojí nejen spoustu starostí. Takováto investice může nepříjemně zatřást i s vaším rodinným finančním rozpočtem.

Co se nám to v pračce vlastně usazuje?

Největším nepřítelem naší pračky je jednoznačně vodní kámen. Množství usazeného vodního kamene se odvíjí od tvrdosti vody ve vašem sousedství. Tvrdost vody je dána množstvím rozpuštěných minerálních látek – nejčastěji vápníku a hořčíku. Vodní kámen je uhličitan vápenatý, který se usazuje na povrchu po odpaření horké vody. Víte-li, že máte doma tvrdou vodu, neváhejte investovat do změkčovače vody.

Sediment, který se usazuje v pračce, není tvořen jen vodním kamenem. Obsahuje také rez a usazenou zatvrdlou špínu – prach, drobné kamínky a další nečistoty, které ulpěly na našem oblečení.

Čtěte také: Jak si připravit růže na zimu? Najděte jim skvělý úkryt

Takto znečištěné potrubí pračky zapříčiňuje také větší spotřebu elektřiny. Zašlé trubky totiž neohřívají vodu tak dobře, jak by měly, proto je k ohřátí vody potřeba mnohem více energie.

Jak vám může dát pračka najevo, že je něco špatně?

  • zvolené programy se začnou samy přepínat nebo vůbec nefungují
  • špatně odtéká špinavá voda
  • program trvá déle než by měl nebo se některé fáze opakují

Jak jsme zmínili už výše, nejdůležitější je prevence. Ne každý z nás ale na pravidelnou údržbu spotřebičů dbá. Pokud však začnete na vaší pračce pozorovat chyby v softwaru, je nejvyšší čas na důkladnou očistu útrob spotřebiče.

Pračku čistěte pravidelně a efektivně

Doporučuje se pračku preventivně čistit zhruba jednou za čtvrt roku. Perete-li často při vysokých teplotách (90°C), vodní kámen se tvoří rychleji, je tedy potřeba častější údržba, a to zhruba po každých 30ti pracích cyklech. Cykly vysokých a nižších byste měli střídat.

Pravděpodobně máte vyzkoušeno odstraňování vodního kamene z varné konvice za pomoci octa nebo kyseliny citronové. Někteří odborníci nedoporučují tyto prostředky používat k čištění pračky kvůli jejich negativním účinkům na měděné části potrubí. Kyselina sice na měď působí nepříznivě, ale až při velmi vysokých koncentracích a při působení delším než 5 hodin. Také gumové části pračky by mohly dlouhým působením kyseliny začít tvrdnout a puchřet. Proto byste měli při čištění pračky octem nebo kyselinou citronovou postupovat správně.

Jak používat kyselinu citronovou k čištění pračky

Kyselina citronová je určená ke konzumaci, nemá tedy žádná rizika pro zdraví člověka. Další výhodou je její nízká cena, snadná dostupnost v běžných obchodech a její složení – není tak agresivní jako jiné čistě chemické přípravky.

Máte-li menší pračku (do 5kg prádla), odsypte si 70g kyseliny citronové. U větších praček si připravte 100g. Kyselinu rozpusťte teplé vodě a nalijte do bubnu pračky. Spusťte prací cyklus na 60°C. Proces ždímání můžete pustit dvakrát, aby se pračka důkladně propláchla čistou vodou.

Při pravidelném čištění se zaměřte také na filtr pračky, vypouštěcí čerpadlo, nádobky na prací prášek a aviváž a gumové těsnění pračky, kde se množí plísně. Tyto komponenty můžete umýt kromě kyseliny citronové také jedlou sodou. Chcete-li zabránit množení plísní, po každém praní otřete těsnění do sucha a pračku nechejte otevřenou dostatečně dlouho na to, aby vyschla.

Při používání kyseliny citronové pamatujte na základní pravidla bezpečnosti – používejte gumové rukavice a nesahejte si do očí.