Jižní Korea se Loučí s Tradicí: Parlament Schválil Zákaz Konzumace Psího Masa

V historickém hlasování v úterý jihokorejský parlament přijal zákon, který od roku 2027 zakazuje konzumaci a prodej psího masa. Tento zákon představuje zásadní obrat v dlouhodobé tradici země a reaguje na rostoucí tlak veřejnosti na ochranu práv zvířat a jejich humánní zacházení.

Zákon, který začne platit v roce 2027, předpokládá tresty až tři roky vězení a pokutu 30 milionů wonů (asi 510 000 Kč) za chov, porážku a prodej psího masa určeného pro lidskou konzumaci. Zajímavým faktem je, že zákon nespecifikuje přímé tresty pro spotřebitele psího masa. Součástí legislativy jsou také kompenzace pro chovatele, které mají usnadnit přechod na jiné obory podnikání.

Hlasování v jednokomorovém parlamentu skončilo jasně ve prospěch zákona – 208 poslanců hlasovalo pro, nikdo nebyl proti a pouze dva se zdrželi hlasování. Zákon nyní čeká na podpis prezidenta Jun Sok-jola, jenž je známým zastáncem zákona a milovníkem zvířat. S manželkou adoptovali šest psů a osm koček.

Čtěte také: Matka se podívala na dětskou chůvičku a uviděla kočku!

Opozici proti zákonu tvoří zpracovatelé psího masa, kteří argumentují slibem lepšího zacházení se zvířaty. Ti rovněž odmítají tvrzení aktivistů o krutých metodách zabíjení psů, jako je elektrický proud nebo oběšení. V listopadu se konal protest asi 200 chovatelů psů před budovou parlamentu.

Podle nedávných průzkumů veřejného mínění již většina Jihokorejců psí maso nekonzumuje. Výzkumný institut Animal Welfare Awareness uvádí, že 94 % Jihokorejců v posledním roce nejedlo psí maso a 93 % z nich neplánuje jeho konzumaci v budoucnu.

Ministerstvo zemědělství odhadlo, že na 1100 farmách je chováno přibližně 570 000 psů určených pro maso, které končí v nabídce 1600 restaurací. Korejská asociace jedlých psů uvedla, že nový zákon zasáhne asi 3500 farem, zhruba 1,5 milionu psů a 3000 restaurací.

Tato legislativní změna reflektuje posun v národním vnímání konzumace psího masa, které bylo v Jižní Koreji tradičně považováno za prostředek ke zlepšení výdrže v horkých letních dnech. Avšak s rostoucím důrazem na práva zvířat a měnícími se sociálními normami se Jižní Korea nyní ubírá novým směrem.