Mrkev je velmi oblíbená zelenina obsahující značné množství vitamínů a minerálních látek. Mezi nejvýznamnější a nejznámější vitamíny mrkve jsou: A, B a C. Z minerálních látek je to především betakaroten, který chrání váš zrak, ale také poskytuje ochranu kůže před UV zářením. Dále v mrkvi najdeme bílkoviny, vlákninu, sodík, draslík, mangan, železo, fosfor a jiné potřebné látky. Abyste si mohli dopřát takovou zdravou mrkev, je lepší si ji doma vypěstovat. Máme pro vás návod, jak vypěstovat gigantickou mrkev, která bude ke všemu sladká a šťavnatá.

Jdeme na přípravu semen

Než začnete s výsevem mrkve, připravte si semínka deset až dvanáct dní předem. Semínka vložte do látkového pytlíčku a nechte je tuto dobu odpočívat zahrabané v zemině. Zvláštní, ale věřte, že tento způsob funguje. Během tohoto období semena vypouští éterické oleje a zároveň budou klíčit. Po uplynulé době vykopejte ze zeminy. Semena jsou již nafouklá a mírně naklíčená. Můžete je vysypat do misky a zasypat bramborovým škrobem. 

Kam s mrkví

Mrkev má obecně ráda půdu hojně zásobenou humusem a živinami. Na druhou stranu ale nesnášejí čerstvý hnůj. Nezávisle na tom, jakou zvolíte odrůdu, musíte mrkvi připravit zeminu, která bude vlhká a bude hojně prohnojená humusem. Mrkev vysejeme v březnu, a pokud počasí dovolí, můžete již koncem února. Jestliže pěstujete mrkev na přímý konzum, vysejte ji do více fází. Nejpozději vysejte mrkev do konce července.

Setí mrkve

Díky škrobu se semena nebudou lepit na prsty a vy je tak na zemině uvidíte a můžete je hezky uspořádat do řádku. Nezapomeňte, že připravená brázda musí být vlhká, nikoli suchá. Jakmile se voda vstřebá, s opatrností rozložíme semínka po celé brázdě a zasypeme suchou zeminou. Mrkev začne řádně klíčit třetí až pátý den. Po dobu, co budou sazenice klíčit, je rozhodně nezalévejte nebo budou mrkve krátké a vodnaté bez chuti.

Sdílejte článek