Letos zasejte mrkev správně a sklízejte gigantickou zeleninu

Mrkev je velmi oblíbená zelenina obsahující značné množství vitamínů a minerálních látek. Mezi nejvýznamnější a nejznámější vitamíny mrkve jsou: A, B a C. Z minerálních látek je to především betakaroten, který chrání váš zrak, ale také poskytuje ochranu kůže před UV zářením. Dále v mrkvi najdeme bílkoviny, vlákninu, sodík, draslík, mangan, železo, fosfor a jiné potřebné látky. Abyste si mohli dopřát takovou zdravou mrkev, je lepší si ji doma vypěstovat. Máme pro vás návod, jak vypěstovat gigantickou mrkev, která bude ke všemu sladká a šťavnatá.

Jdeme na přípravu semen

Než začnete s výsevem mrkve, připravte si semínka deset až dvanáct dní předem. Semínka vložte do látkového pytlíčku a nechte je tuto dobu odpočívat zahrabané v zemině. Zvláštní, ale věřte, že tento způsob funguje. Během tohoto období semena vypouští éterické oleje a zároveň budou klíčit. Po uplynulé době vykopejte ze zeminy. Semena jsou již nafouklá a mírně naklíčená. Můžete je vysypat do misky a zasypat bramborovým škrobem. 

Kam s mrkví

Mrkev má obecně ráda půdu hojně zásobenou humusem a živinami. Na druhou stranu ale nesnášejí čerstvý hnůj. Nezávisle na tom, jakou zvolíte odrůdu, musíte mrkvi připravit zeminu, která bude vlhká a bude hojně prohnojená humusem. Mrkev vysejeme v březnu, a pokud počasí dovolí, můžete již koncem února. Jestliže pěstujete mrkev na přímý konzum, vysejte ji do více fází. Nejpozději vysejte mrkev do konce července.

Čtěte také: 5 častých důvodů, kvůli kterým se rozpadají i úspěšné vztahy

Setí mrkve

Díky škrobu se semena nebudou lepit na prsty a vy je tak na zemině uvidíte a můžete je hezky uspořádat do řádku. Nezapomeňte, že připravená brázda musí být vlhká, nikoli suchá. Jakmile se voda vstřebá, s opatrností rozložíme semínka po celé brázdě a zasypeme suchou zeminou. Mrkev začne řádně klíčit třetí až pátý den. Po dobu, co budou sazenice klíčit, je rozhodně nezalévejte nebo budou mrkve krátké a vodnaté bez chuti.