Naše životy se mohou změnit nejenom ze dne na den, ale i z minuty na minutu. Jedna taková změna nastává ve chvíli, kdy se narodí dítě. Z matky dané prvorodičky se stává babička. Co to znamená?

V současné době je to tak, že se lidé do rodičovství příliš neženou. Jejich rodiče již začínají být nervózní a mají strach, že se vnoučků nikdy nedočkají. Proto, když se z jejich dcery či syna konečně stane rodič, je to pro ně velká událost, na kterou se již dlouho těšili. Případy, kdy se ale žena cítí na to, aby byla babičkou, příliš mladá, také existují. Stejně jako pro ženu může být složité stát se maminkou, některé ženy mohou prožívat psychický tlak, jestliže se stanou babičkou.

Jak řešit případné konflikty?

I když má většina žen velkou radost, že se stanou babičkami, mohou vzniknout i určité konflikty. Být babičkou totiž neznamená jen samá pozitiva, ale také negativa. To, jak se zachovat, aby vše fungovalo tak, jak má – a pokud možno bez konfliktů – vám popíšeme v tomto článku. Když si matka uvědomí, že je z ní již babička, může dojít k narušení vztahů v rodině. Jak se tomu tedy vyhnout?

Vztahy mezi ženami

Když se totiž hýbe vztahy mezi ženami, může to způsobit mnohé rozbroje. A narození miminka značně mění hierarchii žen v rodině. Původní maminka se stává babičkou. To ale neznamená, že přestává být matkou. Je matkou své dceři (nebo synovi), která se nyní stala rodičem. Co z toho plyne?

Čtěte také: Můj muž miluje vepřovou panenku na všechny způsoby. Tyto úžasné fettucciny mu však jednoznačně učarovaly!

  • I dospělá dcera se může své maminky zeptat na radu.
  • Je jedno kolik „dětem“ je, vždy budou potřebovat své rodiče.

Být babičkou neznamená být služkou

Narození miminka je velkým zásahem do života ženy. Když si nové miminko přiveze domů, rázem zjistí, že spoustu věcí nestíhá tak, jak by chtěla. Například úklid nebo vaření. A v takových případech většinou přispěchá na pomoc novopečená babička. Tady je ale první vykřičník. Je potřeba dát si pozor na to, aby to dcera (novopečená maminka) nebrala jako samozřejmost. Babička může pomoci, není to ale její povinnost. Některé babičky například pomáhají tak, že si vnoučka vezmou do kočárku. Maminka si pak má možnost udělat to, co s dítětem nestíhá, nebo si třeba odpočinout.

Příliš mnoho rad

Kdo by byl rád, kdyby mu nestále někdo říkal, jak má co dělat. Ačkoli jsou matka i babička ženy, jejich pohled na výchovu dítěte a péči o něj se mohou lišit. A to docela značně. Babička není s vnoučkem 24 hodin denně, a tak má pocit, že dítě je potřeba operovávat neustále. Že je to pro matku náročné? To už nevidí. Ve své snaze pomoci, může babička začít rozdávat až příliš mnoho rad, o které ale nikdo nestojí. Tyto rady se nemusí týkat jen miminka, ale také domácnosti. Vždyť babička je již zkušená žena, která sama vychovala děti a leccos o tom ví. Ale matka si chce udělat věci po svém.

  • Babička by měla rady podávat pouze tehdy, je-li o ně požádáno.
  • Babička nemusí všechno vědět nejlépe, i když je to zkušená žena.
  • Babička by si měla uvědomit, že také ona si chtěla výchovu potomků udělat po svém.

Pokročilý věk prarodičů

I když má novopečená maminka dost starostí se svým miminkem, měla by si také uvědomit, že její rodiče již nejsou nejmladší. Někdy prostě nemají sílu, aby za svým vnoučkem cestovali tak často, jak by si asi přáli. Bohužel, pokročilejší věk rodičů bohužel znamená taktéž vyšší věk prarodičů. A ti mohou mít již problémy se zdravím a také s cestováním. Pokud například nevlastní řidičský průkaz a automobil, může pro ně být obtížné dostat se do místa, kde nyní bydlí její vnoučci. Proto je vhodné, když se vnoučci dostanou k babičce a dědovi sami. Pro miminka to může být způsob, jak poznávat nové věci – ať už pojedete autem nebo jiným dopravním prostředkem, nebo samotný domov u babičky. Dítě si navíc bude zvykat na jiná prostředí a nebude tak lpět pouze na svém domově.

Dobré vztahy jsou základem rodiny

Dobré vztahy v rodině by měly rodiče i prarodiče udržovat nejen kvůli sobě, ale také kvůli svému vnoučkovi. To se snadno řekne, hůř se to ale udělá. Jak na to? Domluvte se, že se budete vzájemně respektovat. Babička, ač zkušenější s výchovou dětí i péči o domácnost, slíbí, že bude respektovat zásady výchovy své dcery – maminky. Pokud si maminka nepřeje, aby její děti dostávali cukroví, babička to musí respektovat a za zády své dcery jim cukrovinky neposkytne. Na druhou stranu i maminka musí respektovat babičku – tady je to především o tom, že babička si přeje být se svým vnoučkem, protože jí přináší radost ze života (a podle nedávných výzkumů jí také život prodlužuje). To znamená, že byste babičku měli navštěvovat co nejčastěji, dělat s ní spoustu věcí společně (ať už to jsou procházky s kočárkem nebo později třeba návštěvy dětských hřišť apod.). Vnoučka jednoduše poskytujte babičkám co nejčastěji (pokud o to budou stát).

Jaké výhody získáváte tím, že máte babičku?

To, že máte babičku či dědečka pro vás skýtá mnohé výhody. Na to nesmíte zapomínat a vždy, když se stane něco, čím vás babička namíchne (přinese čokoládu, kterou dítěti dá ještě před obědem atd.), vzpomeňte si právě na tyto výhody:

  • pomoc s péčí o domácnost,
  • pomoc s péčí o děti, ať už je to hlídání, nebo později vyzvedávání ze školky či školy,
  • pomoc s nákupy,
  • až budou mít děti jednou prázdniny, mohou vám prarodiče poskytnou místo, kam je můžete dát (bezplatně, na rozdíl od například příměstských táborů),
  • a spousta dalších.

Použijte intuici

Ať už maminka nebo babička, obě by měly být schopné vycítit, co je důležité pro to, aby vztahy v rodině fungovaly tak jak mají. Třenice jistě nastanou, v takovém případě je důležité je řešit v klidu, snažit se nerozčilovat a vše si co nejdříve vyjasnit. Nezapomínejte, že jste předlohou chování pro to malé dítě.