Používejte na rajčata toto hnojivo a budete překvapeni velkou úrodou

Domácí rajčata vždy chutnají mnohem lépe než z obchodu. Navíc si užijete hodně plodů za velmi malou investici. Sazenice rajčat stojí jen pár korun a přitom z nich můžete získat velkou úrodu. Pěstování rajčat není extrémně složité, ale musíte je správně zalévat a dodat jim potřebné hnojivo. Poradíme vám hned dvě možnosti, jakými můžete podpořit růst rajčat.

Běžné letní hnojení rajčat

Červenec je pro rajčata klíčovým měsícem, protože právě tehdy se tvoří největší množství plodů. Pravidelně byste je měli přihnojovat. V 10 litrech vody rozpusťte 100 gramů komplexních minerálních hnojiv na hnojení zeleniny nebo 30 gramů síranu amonného, 60 gramů superfosfátu a 15 gramů draselné soli. To je základní hnojivo, které vám doporučí každý zahradník.

shutterstock.com

Zeleninu byste měli hnojit střídavě minerálními a organickými hnojivy. V tomu můžete použít kravský hnůj naředěný vodou v poměru 1:10 nebo jiné organické hnojivo. V červenci rajčata také hodně napadají škůdci i nemoci. Měli byste s tím počítat a rostliny pravidelně kontrolovat. A samozřejmě zasáhnout i při nejmenším příznaku nemoci nebo škůdců.

Čtěte také: Na mšice? Jedině s tímto přírodním postřikem!

Účinné přírodní hnojivo

Na rajčata můžete ve skleníku i na běžném záhonu použít i jiná hnojiva. Existuje jedno velmi jednoduché, levné a extrémně efektivní hnojivo, díky kterému budou rostliny růst jako blázen. Připravte si třílitrovou nádobu a naplňte ji asi 2,7 litry odstáté vody. Přidejte 100 gramů droždí rozpuštěných v teplé vody a půl sklenice cukru.

shutterstock.com

Nádobu zakryjte látkovou utěrkou a odložte na teplé místo. Jednou za čas směs promíchejte. Směs začne brzy kvasit. Jakmile kvasit přestane, můžete ji použít na hnojení. Nezapomeňte ji vždy naředit jednu sklenici hnojiva v 10 litrech vody. Při zalévání vám postaví jeden litr připraveného hnojiva na jednu rostlinu. Tento postup opakujte třikrát za léto. Uvidíte, že plody budou růst velmi rychle, protože kvasnice rajčatům svědčí.

Zdroj: worldrecipes.eu