Rakovina prsu je pro ženy jednou z nejnebezpečnějších nemocí. Každá z vás by měla zvládnout jednoduché domácí vyšetření. Jak na něj a jak často ho provádět? Zjistěte to! Můžete předejít trvalým následkům

Každý jistě ví, že rakovina je dnes tou nejnebezpečnějších nemocí, která nás ohrožuje. Není divu, jelikož jde o nemoc opravdu zákeřnou, která se nedá vždy stoprocentně vyléčit. Metody léčby sice existují, ale procento úspěšnosti je malé. S rakovinou souvisí i to, že může napadat různé části lidského těla. Nebezpečná je také pro ženy, kterým může hrozit rakovina prsu. Ta je velmi obávaným zdravotním problémem.

Může se vyskytnout u jakékoliv ženy. Tedy i u vás

Zákeřná je tato nemoc také v tom, že se může vyskytnout v podstatě u jakékoliv ženy. Tedy i u vás. Je sice pravdou, že pokud budete žít zdravě, je riziko výskytu podstatně menší, ale stále není nulové. I proto je na místě, aby každá žena věděla o tomto problému a aby ho nebrala na lehkou váhu. Stejně jako u řady jiných nemocí, tak i u rakoviny prsu platí, že čím dříve je odhalena, tím větší jsou šance na úspěšnou léčbu. Dokonce i s jistotou, že vám nemusí být odebráno vaše ňadro. Proto je na místě provádět si pravidelně samovyšetření, díky kterému můžete odhalit případné problémy.

Kdy samovyšetření prsu provádět?

Odborníci a lékaři doporučují hlavně pravidelnost vyšetření. Tedy to, že by se samovyšetření na rakovinu prsu mělo provádět ideálně jednou měsíčně. Abychom byli konkrétní, tak se doporučuje vždy po každém menstruačním cyklu. Díky tomu máte jako žena jistotu, že nic nepodceníte a nenecháte případnou rakovinu, aby se rozjela tak, že už bude velmi těžké ji zastavit.

Čtěte také: Rychlý pudingový dezert s banány: Potřebovat budete jen 6 surovin a 10 minut času. Skvělý dezert vyčarujete vždy, když dostanete chuť na sladké!

Jak samovyšetření provádět?

zajímat by vás mělo také to, jak se takové samovyšetření prsu provádí a jak případný problém poznat. Základem je zvednout jednu ruku nad hlavu a poté si důkladně prohmatat ňadro tak, že budete směřovat až do oblasti podpaždí. Jakmile máte ňadro zkontrolováno, můžete udělat to samé s druhou rukou a zkontrolovat druhé prso.

A co byste zde měla hledat? jsou to především jakékoliv bulky, které zde v minulosti nebyly. Pokud takovou nahmatáte a víte, že po minulém menstruačním cykli zde nebyla, je to dobrý důvod, proč byste měla navštívit lékaře. Ten následně provede odborné vyšetření a zjistí, co jste nahmatala a zda je důvod se znepokojovat. Právě to, když k němu přijdete velmi brzy, může mnoho problémů eliminovat.

Ne vždy musí být nahmataná buňka rakovina

Pokud si nějakou bulku v oblasti svého ňadra nahmatáte, nemusíte vždy propadat panice a obávat se toho, že to může být rakovina. Pamatujte na to, že různé bulky se v lidském těle tvoří všude. Může se jednat třeba jenom o bulku s podkožním tukem, stejně jako se může jednat třeba o cystu nebo jizvu, popřípadě může jít o drobnou infekci. O co se skutečně jedná, to odhalí až lékař. Za ním jděte vždy, pokud nahmatáte něco, co je na vašem ňadru navíc. Zároveň se ale nebojte, že jste si nahmatala rakovinotvornou bulku. Riziko, že je to ona není až tak velké oproti výskytu jiných.

Sledujte také kůži na vašem ňadru a v jeho okolí

Není to jenom snaha odhalit bulku, která by měla být primární. Snažte se také pozorovat kůži a případné změny. Že nemusí být něco v pořádku značí třeba různé dolíky na kůži a vznik výrazných vrásek. Stejně tak buďte na pozoru, pokud se objeví šupiny, nebo hrubost na kůži. Že není něco v pořádku značí i pálení, nebo celkové zarudnutí kůže. Někdy se může objevovat také asymetrie nebo změny velikosti vašeho poprsí.

Všímejte si také svých bradavek

Ano, i na ty je ideální se zaměřit. Jaké příznaky vám mohou říci, že s vaším tělem není něco v pořádku? Opět uvádíme, že je jich hned několik. Primárně se může jednat o bolest, stejně jako zvýšenou citlivost. Objevovat se může také svědění, výraznější zarudnutí, nebo i nadměrná tvrdost. I toto všechno vede k tomu, že se může objevit určitý problém.