Vyhněte se těmto běžným činnostem, které mohou poškozovat páteř

Páteř je klíčovou součástí pohybového aparátu každého člověka. Pokud nefunguje správně, může to mít celou řadu nepříjemných následků. Z toho důvodu se vyplatí pečovat o zdraví páteře a dávat si pozor na těchto několik věcí, které mohou vést k jejímu poškození.

Nošení jen jedné těžké tašky s nákupem

Pravidelně celý nákup rvete jen do jedné tašky, kterou následně nesete v jedné ruce cestou z obchodu? V takovém případě si zaděláváte na nepříjemný problém se zády. Tím, že těžkou tašku nesete pouze v jedné ruce, totiž vychylujete páteř ze své přirozené osy a nadměrně posilujete svalstvo pouze na jedné straně. Až příště půjdete na nákup, raději pořízené věci rozdělte do dvou tašek, ať jste vyvážení a souběžně posilujete obě strany zádových svalů.

Nedostatečný nebo špatný odpočinek

Zdraví páteře velmi prospívá ležení na zádech na rovném podkladu nebo kvalitní matraci. Namáhaným zádovým svalům ještě více odlehčíte, když si v rámci odpočinku dáte nohy nahoru. Snažte se tuto metodu uplatňovat alespoň před spaním a uvidíte, že díky času strávenému ležením uděláte něco dobrého pro svá záda.

Ohnutá pozice při mytí podlahy

Pokud myjete podlahu ve skrčené poloze a hrbíte se, opět nejde o nic dobrého pro vaše záda. Než takto vyčistíte celý byt či dům, dáte si pořádně do těla a druhý den můžete pozorovat bolest zad. Raději zkuste mytí podlahy s mopem, který bude mít dostatečně vysokou násadu, aby umožňoval rovné držení. Půjde vám to rychleji a ještě bez bolestí.

Vázání tkaniček

Další každodenní činností, u které se hrozně hrbíme, je vázání tkaniček. Pokud se ohnete, máte záda ve velmi nepřirozené pozici. Příště tak raději vyzkoušejte způsob, kdy si sednete a nohu vytáhnete směrem nahoru pro zavázání tkaniček. Zpočátku to možná bude vyžadovat trochu cviku, ale po čase si zvyknete. Jde sice jen o pár minut, ale tento čas se za mnoho dní nasčítá a vaše páteř jistě poděkuje.

Nošení kabelek nebo batohu na jednom rameni

Princip je podobný jako v případě nošení nákupní tašky jen v jedné ruce. Jde o to, že zátěž by měla být rovnoměrně rozložena. V opačné situaci dochází k posílení svalstva na jedné straně na úkor strany druhé. To vede k vychýlení a následným bolestem páteře, kterých se velmi obtížně zbavuje.

Časté používání mobilního telefonu

Problém v tomto případě nastává hlavně ve chvíli, kdy často čtete zprávy nebo projíždíte novinky na internetu. Při chůzi nebo sezení je hlava v této pozici tlačeno dolů, což klade obrovské nároky na krční páteř. Ta je tím pádem značně zatěžována, takže se není čemu divit, že se objevují nepříjemné bolesti.

Další činnosti nevhodné pro zdraví páteře

  • Hrbení se u mytí nádobí
  • Nerovný postoj při čištění zubů
  • Sundávání předmětů umístěných výše než vaše tělo
  • Dlouhodobé stání