David Hampl
16 listopadu, 2021
,

Podzim je tady a s ním i různá respirační onemocnění a kašel, v horším případě přímo koronavirus, který útočí v další vlně na všechny kolem. Ve všech případech pomůže ananas, který pochází z exotických jižní krajů, ale funguje skvěle na posílení imunity i odstranění kašle. Díky aktivní složce dokáže dokonce vyčistit plíce a průdušky. Hodí se proto k pravidelné podzimní svačince, ale lze z něj připravit i lék pro chvíle, kdy už viry zaútočily, v krku bolí a z plic se dere neustávající kašel!

Bromelain na bolesti v krku i onemocnění kloubů

Ananas je lékem na různé neduhy díky obsaženému enzymu, který se nazývá bromelain. Tento enzym ovlivňuje chemické a bílkovinné procesy a jeho působením chrání tělo před záněty, bolestmi kloubů i rakovinou. Působí pozitivně na srdce a oběhovou soustavu, zlepšuje trávení, proto se často doporučuje ananas při redukčních dietách. Neméně důležitý je při nachlazení a kašli, čistí a chrání plicní sklípky, uvolňuje hlen a mírní bolesti krku. Bromelain se ukrývá v ananasových semíncích, proto je nutné po oloupání jej celý rozmixovat v mixéru, při tepelné úpravě by totiž ztratil svoji účinnost.

Vitamínová bomba pro posílení obranyschopnosti těla

Toto jižní ovoce neobsahuje pouze bromelain, ale honosí se velkým množství vitamínů C, A, E a řady B, dále minerálů, jako jsou draslík, vápník, hořčík, fosfor a mangan. Ananas ukrývá i další bohatství, jako jsou antioxidanty nebo barvivo beta-karoten. Dužnina ananasu obsahuje až 85 % vody a menší množství vlákniny. Šálek čerstvého ananasu posílí organismus i nabudí dobrou náladu, protože obsažené antioxidanty chrání tělo před oxidačním stresem, depresemi a melancholií.

Recept na ananasový sirup při nachlazení nebo kašel

Jak ještě umocnit účinky ananasu? Pomůže delikátní ananasový sirup, který si snadno připravíte doma. Pomůže zbavit se bolesti v krku i kašle a na přípravu budete potřebovat pouze:

  • 1 šálek čerstvého ananasu (na kousky),
  • ¼ šálku čerstvě vymačkané citronové šťávy,
  • ½ lžíce čerstvého zázvoru (nastrouhaného nahrubo),
  • 1 lžíci medu,
  • ½ lžičky kajenského pepře.

Všechny ingredience stačí rozmixovat a pít 3krát denně čtvrt šálku, zbytek skladovat v chladničce.

Sdílejte článek