Barva ušního mazu říká hodně o vašem zdraví

Napadlo vás někdy, že barva ušního mazu může mít přímou souvislost s vaším zdravím? Naše tělo nám dává nejrůznější signály o tom, že se něco děje a něco je špatně. Jedním z nich je také barva této mazlavé látky. Ušní maz se tvoří, aby chránil tělo proti bakteriích a odstraňoval nečistoty ze zvukovodu. Díky tomu naše uši fungují správně. Signalizuje nám toto ale mnohem více.

Žlutá, šedá nebo světle žlutá

Žlutá, vlhká a lepkavá látka je naprosto normální a znamená to, že jste v pořádku. Šedá vypadá trochu neobvykle, ale nemusíte se ničeho obávat. Jestli je vosk suchý a ucho citlivé, může to být znakem zánětu. Světle žlutý maz je nejčastější u dětí, které produkují mnohem více mazu než dospělí. Právě proto je barva světlejší a látka se také objevuje mnohem častěji.

Lepkavý a tmavý maz

Tento typ mazu naznačuje, že se potíte více než obvykle. I přesto je známkou vašeho zdraví. Jestli se objeví tmavší látky s velmi lepkavou strukturou, nemusíte se ničeho obávat. Na druhou stranu vodnatý maz je známkou propíchnutého bubínku. Jestli k tomu dojde, musíte ihned vyhledat lékařskou pomoc. Jde o vážný problém, který musíte okamžitě řešit.

Čtěte také: Skvrny na nehtech mohou být známkou vážné nemoci

Tmavý nebo suchý a šupinatý maz

shutterstock.com

Tmavý maz způsobuje stres nebo úzkosti. Vaše tělo vám říká, že musíte snížit hladinu stresu a naučit se odpočívat. Suchý, bílý nebo šupinatý maz je známkou alergických onemocnění nebo kožních problémů. Můžete mít dokonce ušní formu pásového oparu. Dávejte si na to pozor a pozorujte také další příznaky, které by se mohly v oblasti uší objevit.

Černý, tmavě hnědý nebo krvavý

Černá nebo tmavě hnědá látka může působit děsivě. Většinou to způsobuje stres a fakt, že byl maz již nějakou dobu v uchu. Čím déle je ušní maz vystaven kyslíku, tím tmavší je jeho barva. Nemusíte se proto ničeho obávat. Jakmile objevíte krev, neměli byste ihned panikařit. Mohli jste se pouze škrábnout. Jestli je to bude opakovat nebo je krve více, vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj: webniusy.com