Brnící ruce jsou prvním příznakem časté nemoci. Uhodnete které?

Známe to všichni. Dobře známý pocit mravenčení v ruce občas někdy doprovází zdánlivé pálení. Jedná se o klasické příznaky odkrvené ruky vzniklé například přeležením. Jenže i tahle zdánlivá banalita velmi často indikuje závažnější problémy.

Brnící ruka je vždy spojena s nedostatečným prokrvováním. To ale může naznačovat i jiné problémy, než že si na ruce ležíte nebo sedíte. Věděli jste, že slabým prokrvováním končetin trpí například i cukrovkáři? Časté brnění rukou nepodceňujte a v případě dalších problémů vždy kontaktujte vašeho praktického lékaře.

První příznaky nemocí z povolání jsou ucpané karpální tunely

Nepříjemným a často bolestivým onemocněním je syndrom karpálních tunelů. Tím trpí především lidé pracují na počítači a ti, kteří rukou a prsty vykonávají monotónní a opakované pohyby, jako například krejčí nebo hudebníci. Při těchto pohybech dochází k otékání šlach, které prochází úzkými kanály.

Čtěte také: Neřešte stres prášky plnými chemie. Zkuste levanduli, heřmánek nebo kozlík lékařský

Oteklé šlachy se v kanálech zmáčknou a způsobují nedostatečné prokrvování konečků prstů. Člověk má při tomto problému velmi častý pocit pálení a dalších nepříjemných pocitů na rukou. V případě podobných symptomů a bolestivých rukou kontaktujte neurologa.

Necitlivé ruce značí roztroušenou sklerózu

Své si s brnícíma rukama užívají také lidé s roztroušenou sklerózou. Jedná se o poškození nervových buněk v hlavě a míše, které ústí v oslabené vedení nervových impulzů. Velmi často se při této nemoci ztrácí cit v rukou, kterému předchází pocit zdřevěnění a mravenčení v ruce.

Nedůsledné prokrvování rukou bývá také příznakem krční osteochondrózy. Společně s mravenčním se toto kloubní onemocnění projevuje malátností, bolestmi hlavy a ztrátou koncentrace. V takovém případě věnujte pozornost správné péči o zádové klouby a svaly. Pomáhají speciální cviky, se kterými vám poradí ortoped a rehabilitační specialista.