Chodíte často na záchod? Některé příznaky mohou znamenat nemoc

Kolikrát denně chodíte na záchod? Je to častěji než kdy dřív? Nebo naopak chodíte málo, protože víte, že moc nepijete? Ani jeden extrém bohužel není zdravý pro naše tělo. Frekvence močení o našem zdraví může leccos prozradit, což potvrdil také lékař Neil Grafstein, který pomáhá urologovi v jedné z nemocnic v New Yorku.

Jak vyzrát na citlivý močový měchýř

Jedinci, kteří dokážou jít na záchod i 11x denně, přitom vypijí pouze 2 litry vody, by měli uvažovat nad tím, jestli si nenechat udělat testy, které by odhalily nějakou nejasnost v těle. Tím, že chodíte častěji na záchod, se v těle může projevovat například infekce. Někdo sice dokáže moc zadržet na delší dobu, klidně i na několik hodin, ale ani to není vhodná varianta. Pokud ucítíte, že potřebujete na záchod, měli byste si dojít co nejdříve.

Podle lékaře ale existuje řešení, protože cvičením se dá močový měchýř docela dobře ovládat. Bude to ale chtít i několik měsíců cvičení, abyste opravdu poznali své tělo. Pokud zrovna nemáte problém s inkontinencí, cvičení by pro vás nemělo být žádný velký problém. Cvičením totiž můžete udržet moč až o 2 minuty déle, močový měchýř si pak rychle zvykne a vydržíte opravdu více. Důležitá ale bude pravidelnost cvičení.

Čtěte také: Klíčky posilují imunitní systém a nestojí téměř nic

Jak poznat, že je s močovým měchýřem něco špatně?

Pokud potřebujete zadržet moč, samozřejmě to udělat můžete. Tento pocit ale nesmí doprovázet bolest. Pokud moč zadržujete pravidelně, mohou se objevit infekce a záněty močového měchýře, které nejsou nic příjemného. Moč by měla být nažloutlá, ale nikdy ne tmavě žlutá nebo zbarvená lehce do hněda. Značí to zdravotní problém, stejně jako když vaše moč zapáchá. Barvu moči mohou změnit některé potraviny, například jahody nebo ostružiny, které mají tmavou barvu.

Až 95 % moči tvoří obyčejná voda. Jestli vaše moč zapáchá jako pot, může to znamenat cukrovku. Močení trvá průměrně 7 vteřin, postupně jak stárneme, z našeho těla dostáváme méně a méně tlaku. Ve stáří pak lidé chodí mnohem více na záchod, než tomu bylo v jejich mladém věku. Během zralého věku bychom měli chodit na záchod asi 6-8x denně, ale záleží na mnoha faktorech – například na teplotě. Ve velkém horku je možné, že nebudete chodit tak často, i když bude více pít. Mnohem více vody totiž propotíme na slunci.

Cvičení na pánevní dno může v mnohém pomoci

Cvičit můžete pánevní dno, které ovlivňuje pocit na močení. Ženy s ním mají problémy hlavně po porodu, kdy je velmi oslabené a ženy velmi často trpí únikem moči, i když se nejedná o pravidelný problém. Nemohou ale sportovat jak by chtěly a tento problém se může táhnout dlouhé roky. Už v porodnici ale můžete pánevní dno posilovat jen tím, že se budete lehce pohybovat nahoru a dolů.

Je to velmi jednoduché cvičení, které můžete provádět kdykoli si vzpomenete. Ve stoje, v sedě, pokud čekáte na lékaře nebo ve frontě v obchodě. Během několika týdnů poznáte rozdíl, protože nejenže posílíte dno a také močový měchýř, ale celkově si zpevníte střed těla, budete chodit narovnaní a lépe vypadat.