Co způsobuje zápach při plynatosti a jak zastavit nadýmání

Plynatost je zcela přirozený projev těla, ačkoliv je vnímaný jako společensky nepřípustný. Tato averze se vysvětluje především skutečností, že pachy vycházející z plynatosti mohou být poměrně nepříjemné. Plynatost je ale důkazem, že náš trávicí systém funguje dobře. Jak tedy zmírnit pachy z plynatosti a co dělat v případě nadměrného nadýmání?

Jak se tvoří plyny?

Střevní plyn se tvoří z konzumace jídla, které projde žvýkáním, vstřebá se slinami, vstupuje do jícnu a uloží se v žaludku. Jakmile je zde potrava uložena, žaludeční šťáva ji stráví, než se dostane do střev. Stolice se tvoří po trávení jídla a následně vychází z těla ven. Pokud některé potraviny nejsou dostatečně asimilovány žaludečními šťávami žaludku, do kontaktu s ní přijdou střevní bakterie. Výsledkem je neúplné trávení potravy střevní flórou, které způsobuje nadýmání. Je to v podstatě reakce způsobená kvašením zbytků potravin, které vytváří zápach.

Některé potraviny způsobují plynatost více než ostatní. Dominuje mezi nimi květák, růžičková kapusta a bílé fazole. Z řad ovoce nejvíce nadýmají jablka, hrušky nebo třešně. Mají totiž vysoký obsah fruktózy, což asimilaci potravin příliš nepomáhá. Plynatost ovlivňují i žvýkačky nebo sycené nápoje, které v sobě mají druh cukru zvaný sorbitol. Měli byste se tedy vyvarovat nadměrné konzumace.

Čtěte také: Při bolesti zad zkuste místo prášků kombinaci skořice a zázvoru

Co způsobuje zápach?

Na zápachu plynatosti působí asimilované jídlo a bakterie, které kvasí. Na základě výzkumů na zvířatech se zdá, že bakterie na pravé straně tlustého střeva se liší od bakterií na levé straně. Pravá část tlustého střeva obsahuje plyny, které pochází z potravin, jako jsou artyčoky, bílé fazole nebo některé cukry. Výsledkem jsou plyny bez zápachu.

Levá část tlustého střeva naopak způsobuje mnohem nepříjemnější zápach, jelikož plyny pochází převážně z masa, které vytváří sirovodík. Kromě těchto faktorů může intenzitu zápachu ovlivnit také povaha střevní flóry. Její citlivost se liší člověk od člověka. Co dělat, když naše tělo produkuje až příliš mnoho plynu? Existují některé léky a potravinové doplňky, které plynatost snižují. Někdy ale není žádoucí uchylovat se hned k takovému řešení.

Základová fotografie zdarma na téma brokolice, detail, jídlo
https://www.pexels.com/

Co s nadměrnou plynatostí?

Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí by mělo být vyhledat odbornost gastroenterologa, který bude lépe schopen určit příčinu plynatosti. Její původ bude hledat v několika aspektech, jako je například nadváha, nedostatek svalstva v oblasti břicha, napětí a stres nebo střídání zácpy a průjmu. Vyšetření mu pomůže zjistit přesný charakter problému a najít řešení, které bude fungovat.

Jako další způsob boje proti plynatosti se doporučuje konzumovat bohatou a vyváženou stravu. Doporučuje se nahradit potraviny, které způsobují nadměrné nadýmání, jinými. Třeba růžičkovou kapustu můžete nahradit lilkem a jablka banány. Jídlo vždy žvýkejte pomalu, aby se lépe strávilo. V neposlední řadě pomáhá i přiměřená fyzická aktivita.

Jak bojovat s nadýmáním?

Nadýmáním trpí až 30 % lidí. Na vině může být mimo jiné i užívání některých léků nebo alergická reakce na určitý typ potravin. Příčinou může být i nesnášenlivost lepku nebo mléčného cukru neboli laktózy. Ve vzácných případech může být na vině také nádorové onemocnění. Lékaře by měli navštívit všichni lidé, u kterých se nadýmání opakuje častěji nebo je pro ně nadměrné obtěžující. Pokud nadýmání provázejí i další problémy, například nevolnost nebo bolesti břicha, rovněž byste návštěvu lékaře neměli odkládat.

Pokud raději spoléháte na přírodní řešení, můžete zkusit využít i sílu některých bylinek. Proti nadýmání působí anýz, fenykl a kmín. Můžete je konzumovat ve formě čajů a čajových směsí. Pokud potřebujete rozhýbat střeva, uvařte si čaj z máty peprné. Obvykle je třeba pít čaje dlouhodobě alespoň třikrát denně.