Jak zachránit túje u plotu, když jsou žluté?

Krásné zelené túje jsou velmi oblíbenými keři pro vytváření živých plotů i jako poměrně nenáročná dekorace na zahradu nebo dvorek. Jejich pěstování je v zásadě snadné, ale občas se objeví problém spojený se žloutnutím jinak krásně svěže zelených částí keříků. Co to může způsobovat a jaké je řešení? To se dozvíte v tomto článku.

Snadno se tvarují

Velkou výhodou tújí je právě jejich vzhled a snadné tvarování koruny pro vytvoření i skutečně zajímavých a originálních tvarů. Mohou být do tvaru kužele, ale stříhat se dají například i pro vytvoření kulatého efektu. Výsledkem je krásný a zdobný prvek, který je zelený víceméně po celý rok. Musí k tomu však mít ideální podmínky.

Spálení sluncem jako příčina žloutnutí

Jednou z příčin, proč túje není hezky zelená, je spálení od slunce. Na začátku jara je slunce docela problematické, protože rostliny si po zimě odvykly na silnější záření. Zbytky sněhu navíc odrážejí sluneční paprsky a zhoršují negativní dopad, což může vést k popálení a následnému zežloutnutí. Je to nebezpečné hlavně pro mladé stromy do zhruba 5 let.

Čtěte také: Altán nemusí být jen praktický. Skleněné či kamenné i skvěle vypadají

Jako obranu před zežloutnutím nainstalujte lehký materiál pro zakrytí. Jde například o větvičky chvojí nebo jemnou textilii určenou přesně pro tyto účely. Následně keř postupně zvykejte na slunce, které bude během jara rozhodně přibývat.

Připravte zastínění

Zastínění je důležité provést již ve chvíli, kdy je venku sníh, od kterého se mohou odrážet sluneční paprsky. Jakmile sníh roztaje, túje by si měla postupně zvykat na okolní světlo. Vhodné může být ošetření speciálním roztokem pro podporu růstu a tvorbu chlorofylu v listech.

Další příčiny žloutnutí

Mezi další příčiny žloutnutí zároveň patří i jiné důvody. Může se jednat například o napadení škůdci nebo houbovými chorobami, které poškozují jednotlivé části rostliny, což se projevuje právě žloutnutím. V takovém případě je vhodné ošetřit keře přípravky proti plísním. Postižené větve je zároveň potřeba ořezat, aby se nemoc dále nešířila na další rostliny.

Podobně postupujte i ve chvíli, kdy se na rostlině vyskytují hmyzí škůdci. Tehdy je potřeba také zvolit odpovídající postřik a rostliny důkladně ošetřit přesně podle návodu. Uvidíte, že se vám túje odvděčí krásným vzhledem se svěží zelenou barvou, která poslouží jako nádherná živá dekorace.