Jednoduché kroky, díky kterým zabráníte šíření koronaviru

V boji proti novému typu koronaviru je nezbytné, abychom byli ostražití na každém kroku. Hygiena je nyní důležitější, než kdy jindy. Pravidelné a důkladné mytí rukou, nošení roušek a nedotýkání se obličeje jsou základní preventivní opatření, která zabrání kontaminaci viru Covid 19. Chcete-li se skutečně chránit, existují jednoduché tipy, které je zapotřebí začlenit do každodenního života. Jde jen o drobnosti, ale mohou hodně chránit vás a vaši rodinu.

Šíření koronaviru mohou zabránit i drobnosti, které přenesete do svého domova. Hygiena zakomponovaná do interiéru je nezbytná, jinak se můžete nakazit i doma. V současnosti je pandemií postiženo více jak 190 zemí po celém světě. Ochrana je proto velmi důležitá, a pokud vám k tomu pomohou tři drobné návyky, tak se do toho pusťte hned teď. Jedná se o:

  • dezinfekci povrchů,
  • čistou kuchyň,
  • mytí rukou za každou cenu.

Pravidelné čistění povrchů

Podle Národní akademie medicíny za šířením koronaviru není odpovědné životní prostředí, ale především kontakty mezi lidmi. Ve chvíli, kdy přijdete domů, máte kontakt s mnoha předměty. Kliky, dveře, dálkové ovladače, spínače i mobilní telefony jsou předměty, kterých se dotknete po příchodu z domova, aniž byste si to uvědomili. Jejich dezinfekce je proto naprosto nezbytná.

Čtěte také: Vložte si polštář mezi kolena a zbavíte se bolesti zad

Čistit je můžete dezinfekčními gely, savem nebo utěrkami napuštěnými 70% alkoholem nebo zředěným roztokem na bázi bělidla. Jedině tak zabijete všechny zárodky viru, které by se tam mohli nacházet. Díky tomu budete mít domácnost čistou a ochráníte tak i svou rodinu, která by se mohla nakazit tak, že sáhne na kontaminovanou kliku u dveří a poté na vlastní obličej.

Neustále čistá kuchyň

Důvod, proč se na kuchyň klade obzvláštní důraz, je naprosto jasný. Trávíte tam totiž většinu času, protože zde připravuje jídlo a chodí tam pravidelně všichni členové rodiny. Je proto nutné, abyste tuto část domova čistili každý den. Dezinfikovat byste měli nejen pracovní desku, ale také stůl, rukojeti skříněk, dveře chladničky, knoflíky sporáku a dokonce i prkénka na krájení. Jednoduše byste neměli vynechat žádný povrch, který často používáte a který je v kontaktu s jídlem i rukama.

Mytí rukou je naprostý základ

Je to snadné, zřejmé a extrémně důležité. Mytí rukou po toaletě je naprostý základ. Nyní byste ale měli začlenit do své rutiny i další situace, jako je před jídlem a před vařením, po vybalení potravin nebo při návratu z výletu, z práce nebo z nákupu.

Mytí by mělo probíhat alespoň po dobu 20 vteřin mýdlem a vodou. Pokud nemáte přístup ani k jednomu, použijte antiseptický gel. Pamatujte ale, že klasické mytí rukou nenahrazuje. Nezapomínejte na obě strany rukou, oblast kolem nehtů a prohlubně mezi prsty. Důkladné mytí je základem, na který nesmíte zapomínat venku, ani doma.