Malinové listy a jejich úžasné léčivé vlastnosti

Listy maliníku se kdysi sklízely stejně intenzivně jako samotné plody. Naši předkové věděli, jak jsou skutečně užitečné a že nahradí i některé léky.

Malinové listy – objevte jejich tajemství

Nejsou jen zelenou ozdobou, jsou plné vitamínů – především cenného vitamínu B12, živin a vzácných organických kyselin, které jsou pro naše tělo doslova elixírem života. Naši předkové jimi léčili záněty úst, bolesti zubů, kožní problémy a ženy si jejich účinek při zmírňování menstruačních křečí nemohly vynachválit.

Čtěte také: Bolesti břicha ne vždy souvisí s menstruací, často jsou způsobeny jinými zdravotními problémy

Z maliníkových listů lze připravit čaj nebo hojivý obklad, který se jednoduše přikládá na bolavá místa, působí protizánětlivě, antisepticky a tiší bolest.

K přípravě čaje stačí natrhat, usušit a rozdrtit lístky – jako v případě běžných čajových bylinek.  Skvěle se však hodí při  horečce, bolestech v krku, ale i na zmírnění menstruačních bolestí  (pak je dobrá kombinace čaje a obkladu).

Pomáhá také při průjmech, zánětech močových cest, pomáhá čistit organismus od škodlivých látek.

Malinový čaj

Čaj z listů maliníku se jako lidový lék používá již po staletí. Získává se tak, že se 1,5-3 lžíce čerstvých listů přelije 2,5 dcl vroucí vody a nechá se 10-15 minut odstát.

Malinová tinktura

Z listů maliníku lze snadno připravit tinkturu, kterou lze užívat při zdravotních potížích v množství 3 ml třikrát denně. Pro vnější použití se aplikuje na postižené místo (křečové žíly, kožní problémy). Účinná je také v koupelích.

Jak se malinová tinktura vyrábí?

Nejprve si připravíme čerstvé malinové listy, kvalitní pálenku a skleněnou nádobu. Množství je libovolné, ale použijte poměr 1:5, tj. 1 díl rostliny na 5 dílů alkoholu. Například na 200 g listů potřebujete 1 litr brandy. Nejprve listy dobře omyjte a nakrájejte.

Listy vložte do sklenice a přelijte je brandy asi o 1 cm. V případě potřeby dolijte další brandy. Uzavřenou láhev postavte na tmavé místo a nechte 14 dní zrát. Neustále míchejte. Na konci doby macerace tinkturu přeceďte a uložte do tmavé nádoby.

Posilují svalstvo dělohy

Posiluje a tonizuje svaly dělohy, podporuje děložní stahy a zmírňuje bolest. Kromě posilujícího účinku mají listy maliníku také uvolňující účinky a jsou údajně užitečné nejen při porodu, ale také při zmírnění menstruačních bolestí.

Jako alternativa k vitaminovým doplňkům

Listy maliníku mají vysoký obsah hořčíku, železa, vitamínů A-B-C-D-E, vápníku a fosforu, které příznivě působí na kosti, nehty a zuby. Příprava: vrchovatou čajovou lžičku malinových listů povaříme ve 2-3 decilitrech vody a necháme 10 minut odstát.