Nakládaná cibule je zdravá pochoutka, která se hodí jako doplněk k celé řadě různých jídel. Nevíte, jak ji připravit? Podívejte se na výčet různých receptů přesně podle vaší chuti

Cibule je jednou z nejdůležitějších a také jednou z nejzákladnějších potravin, které v kuchyni používáme. Je základem mnoha jídel, kterým dodá potřebnou chuť. Proto by měla být stále po ruce. Navíc nelze zapomínat ani na to, že může být skvělým doplňkem mnoha jídel. A to tak, že se nachystá nakládaná cibule, která mnoho jídel zajímavým způsobem doplní. A jak na ni? Přinášíme vám soupis různých receptů, kdy si ji můžete připravit přesně podle vaší chuti. Pojďme na to.

Nakládání cibule má svá jasně dané pravidla

Nesnažte se je porušit, jelikož jinak vám výsledný pokrm nebude chutnat. Základem by měla být vždy cibule kvalitní, hezky pevná a také voňavá. Tu je nejlepší nakrájet nejprve na tenká kolečka, která v ruce rozeberete. Také nezapomínejte na to, že se cibule nakládá syrová. Nijak se nevaří, ani nic jiného. I díky tomu vynikne naplno její chuť, stejně jako se můžete těšit ze skvělé křupavosti. Tolik k základním postupům a nyní se již můžeme podívat na jednotlivé recepty.

Základní nakládaná cibule

Začít je třeba osvědčenou klasikou. Tedy základním receptem, kterým rozhodně nic nezkazíte. Sladkokyselý nálev je možností, jak získat velmi originální a pro mnohé známou chuť. Potřebovat budete:

Čtěte také: Budete překvapeni, jak chutný může být likér z bobulí. Nejenom, že si na něm pochutnáte, ale on dokáže také dobře prospět vašemu zdraví! Nevěříte? Vyzkoušejte ho a přesvědčte se. Jaké bobule sehnat?

  • 6 cibulí
  • 400 ml studené vody
  • 40 ml octa
  • 0,5 lžičky soli
  • 0,5 lžičky cukru

Postup nakládání je velmi jednoduchý. Nejprve vytvoříte ze všech surovin nálev, a to tak, že je ve vodě jednoduše rozmícháte. Následně do něho přidáte samotnou cibuli, kterou necháte v nálevu marinovat delší dobu. Při podávání vyjměte požadované množství, nechte okapat a dejte na talíř.

Nakládaná cibule s pepřem

Tento recept je inovací předchozí varianty. Navíc je zde v podstatě jenom pepř. Budete potřebovat jak celý, který se stane součástí nálevu, tak i pepř mletý. Tím posypete cibuli zhruba 15 – 20 minut před tím, než ji vložíte do nálevu. Výsledkem by měla být zajímavá lehce ostřejší chuť.

Gruzínská nakládaná cibule

Je na místě inspirovat se i v zahraničí. Nejlépe tam, kde je cibule samozřejmou složkou každého jídla. Gruzínská nakládaná cibule vychází opět z klasického receptu. Navíc se však do ní přidává několik lístků koriandru, stejně jako špetka kajenského pepře, který jí přidává na pikantnosti. Když je podávána, tak je také osolena.

Nakládaná cibule z jihu Asie

Ito je lokalita, kde se můžete inspirovat v tomto receptu. Opět doporučujeme začít klasickým postupem. Suroviny, které sem patří navíc, jsou skutečně velmi zajímavé. Jedná se o dostatečné množství stonků koriandru, stejně jako se jedná také dostatek červené papriky, ale zapomínat nelze ani na to, že do receptu patří strouhaný čerstvý zázvor a dále několik lžic sójové omáčky. To vše dá danému receptu onu potřebnou a zajímavou asijskou chuť.

K jakému jídlu se nakládaná cibule hodí?

Obecně je skvělým doplňkem hlavně masových pokrmů. Může se jednat o pečené jehněčí, nebo pečené vepřové či hovězí. Dobře přijde vhod ale i k drůbežímu masu. Také nezapomínejme na to, že se hodí skvěle ve chvíli, kdy si chcete udělat poctivý hotdog, nebo také hamburger. Když zůstaneme v ČR, je doslova nedílnou součástí utopenců, ale i nakládaných sýrů, nebo jednoduchých jídel v podobě salámu s octem – a cibulí.