Nejčastější příznaky kyseliny listové v lidském těle

Kyselina listová je typem vitamínu B, který je velmi důležitý pro správné fungování lidského organismu. Pomáhá opravovat strukturu buněk v těle a produkovat červení krvinky. Tato látka je také rozpustná ve vodě, takže se neudrží v těle příliš dlouho. Právě z tohoto důvodu si musíte dávat pozor na její množství v organismu, protože ji každý z nás musí pravidelně doplňovat. Jak poznat její nedostatek?

Afty a ztráta chuti

Afty v ústech nebo oteklý jazyk patří mezi základní příznaky nedostatku kyseliny listové. Špička nebo okraje jazyka mohou být červenější a afty se objevují pravidelně. Při nedostatku tohoto vitamínu je také běžné, že lidé nemají tolik chuť na jídlo. Je to logické i kvůli aftům, protože vám zhoršují přístup k jídlu. Ztráta chuti je proto jedním ze základních příznaků.

Shutterstock

Onemocnění žaludku a únava

Nedostatek této látky v těle vede velmi často ke střevním potížím a způsobuje zácpu. To je věc, které si všimnete na první pohled. Dalším příznakem je také únava, slabost nebo velmi bledá pokožka. Tělo potřebuje červené krvinky k přenosu kyslíku. Proto se může projevit jako anémie, bledá kůže a únava. Vaše tělo totiž nebude mít dost kyslíku a bude pracovat více, aby si ho zajistilo.

Dušnost a závratě

Mdloby, závratě nebo dušnost také souvisí se schopností těla přesouvat kyslík po celém těle. Do hlavy se nedostane tolik kyslíku, takže se budete postupem času cítit nejen velmi unaveně, ale také se objeví pocit na omdlení. Objevit se mohou také potíže s koncentrací nebo podrážděností. To pozná hlavně vaše okolí, takže jejich poznámky neignorujte. Může to být tím, že máte málo vitamínů.

Shutterstock

Bolesti v těle

Anémie z nedostatku kyseliny listové v těle může vést k tomu, že se vaše tělo jednoduše nebude cítit dobře. Můžete cítit bolest na hrudi a nohou, anebo bolesti hlavy. V každém případě do svého jídelníčku začleňte tmavě zelenou zeleninu, např. brokolici, růžičkovou kapustu nebo chřest. Pomohou vám také citrusové plody nebo cereálie s vitamíny.

Zdroj: pukuotukas.com