Nejlepší recepty na domácí těsta, která potěší dospělé i děti

Domácí jídlo je jednoduše nejlepší. Připravíte ho levně, většinou to není vůbec složité a navíc potěšíte všechny kolem sebe. Udělejte svým dětem a partnerovi k snídani palačinky jako překvapení. Uvidíte, jakou budou mít radost. Velkou výhodou je také to, že domácí příprava je zdravější. Víte naprosto přesně, co tak dáváte a nemusíte se bát žádných éček.

Receptů na domácí těsta existuje celá řada a můžete si samozřejmě doma připravit listové i odpalované těsto. Dnes se ale podíváme na tři dobroty, které budou pro vaši rodinu skutečně za odměnu. Když je připravíte doma, můžete si je upravit podle sebe a dát tak svým milovaným přesně to, co mají nejraději. A to více jedině vy. Velké společnosti o tom nic neví. Dnes se proto soustředíme na tři úžasné pokrmy, a to je:

  • pizza,
  • palačinky.

Pizza vašich přání

Tuto tradiční italskou dobrotu si můžete připravit v pohodlí svého domova. Chodíte vždy na pizzu jen do restaurace a rádi byste to zkusili i doma? Teď máte nejlepší příležitost. Ideální na tomto receptu je, že si na pizzu můžete dát vše, co chcete. Nemusíte se řídit tím, co mají na menu. Na výrobu budete potřebovat 2/3 šálku vody, 1 lžičku droždí, 2 šálky pšeničné mouky, 1 lžičku soli a 1 polévkovou lžíci olivového oleje.

Čtěte také: Palačinky, které nemají chybu? Rozhodně tyhle, které jsou tenoučké jako papír!

Postup

Dejte droždí do misky a zalijte vlažnou vodou. Míchejte, dokud se nerozpustí všechny hrudky. Do čisté mísy si připravte mouku, sůl a droždí. Toto je základ na těsto. Dejte ho na suché, pomoučené prkénko a začněte s hnětením. Skončit můžete až ve chvíli, kdy bude měkké a pružné. Těsto potřete olivovým olejem ze všech stran a umístěte ho do čisté mísy. Zaryjte ji a po dobu 1,5 hodiny ho nechte kynout.

Až bude mít dvojnásobek původní velikosti, rozdělte ho na dvě stejně velké části. Vytvořte z těsta koule, které umístíte opět na pomoučený povrch. Znovu je zakryjte a nechte další hodinu ležet. Z koulí vyválejte placku, potřete omáčkou, naneste oblíbené ingredience a vložte do trouby předehřáté cca na 180 – 200 stupňů zhruba na 10 minut. Z jedné várky tak získáte hned dvě pizzy.

Palačinky pro malé i velké

Skvělé na tomto receptu je, že ho můžete připravit kdykoli si vzpomenete. Nemusíte na něj nic extra kupovat, protože většina lidí má všechny potřebné suroviny vždy doma. Nebudete tak mít nikdy problém si o víkendu ráno přivstat a překvapit svou rodinu úžasnou snídaní. Připravit si na ní musíte jen:

  • 5 vajec,
  • 2 šálky pšeničné mouky,
  • 1 polévkovou lžíci rostlinného oleje,
  • 2,5 šálku mléka,
  • cukr a sůl podle chuti.

Z vajec oddělte žloutky od bílků. Žloutky poté nalijte do mísy a dochuťte je solí a cukrem podle toho, jak to máte rádi. Přidejte mléko a promíchejte. Poté přisypte mouku, dejte tam máslo a opět pořádně promíchejte. Míchejte tak dlouho, dokud těsto nebude hezky hladké. Nikdy nesmí být hrudkovité, ale nesmíte ho ani přemíchat. Poté směs lijte postupně na pánev a pečte palačinky, dokud nebudou hotové.

Co dalšího si můžete doma připravit?

Těsta existují na všechny způsoby. Výše už jsme zmínili listové a odpalované. Z těch lze připravit nejrůznější sladké i slané dezerty, stejně jako hlavní jídla. Vyrobit si ale doma můžete i další pochoutky. Připravit si můžete těsto na knedlíky plněné ovocem i masem, muffiny a mnoho dalšího. Nezáleží na tom, na co máte chuť. Vždy si můžete udělat domácí variantu a potěšit svou rodinu.

Nezapomínejte, že jídlo není jen prostředek, jak se zasytit. Jde o možnost, jak se spojit se svou rodinou, udržet své tělo zdravé a potěšit své blízké. Dělejte svým dětem a partnerovi radost, a oni budou dělat radost vám. Začněte s přípravou a pochutnejte si na svém vynikajícím, levném a chutném výsledku. Přejeme dobrou chuť!