David Hampl
2 dubna, 2019

Velikonoce se kvapem blíží a jejich přítomnost uvítají zejména vaše ratolesti, které již netrpělivě vyhlížejí možnost své maminky pořádně "vyšupat" pomlázkou. Ani další tradiční zvyky určitě nepřijdou zkrátka, Velikonoce jsou jednoduše druhým nejoblíbenějším svátkem hned po Vánocích. Právě proto určitě přemýšlíte, jak jim efektivně přizpůsobit i design vaší domácnosti, protože některé doplňky k tomuto období jednoznačně patří. Kromě pečeného beránka vaší pozornosti jistě neuniknou ani zdobená vajíčka, bez kterých bychom si tento svátek již nedokázali představit.

Pokud už jste někdy zkoušeli vajíčka ručně malovat, určitě nám dáte za pravdu, že kdo nevyzkoušel, nedokáže posoudit, jak velice náročná je to práce. Nehledě na to, kolik člověku zabere času. Kdyby tak existoval způsob, jak vajíčka nazdobit mnohem jednodušeji, co říkáte? Dobrá zpráva! Tento článek vám poradí, jak se ke zdobení vajíček postavit tak, abyste tím nemuseli trávit zbytečně velké množství času, což je v dnešní uchvátané době opravdu nežádoucí. Po přečtení následujících řádků už zajisté nebudete chtít zdobit jinak! Jste připraveni získat takové informace? Pokud ano, tak směle pokračujte ve čtení!

Zdobení vajíček? Jedině ubrouskovou metodou!

Už jste někdy slyšeli o ubrouskové metodě? Většině z vás to určitě nic neříká. Protože mají vajíčka podélný tvar, zákonitě se nemusejí jen ručně malovat, ale k jejich zdobení můžete přistoupit i pomocí ubrousků. Abyste mohli tuto metodu aplikovat v praxi, budete potřebovat samozřejmě uvařená bílá vajíčka (na tmavých vajíčkách by zdobení zdaleka tak dobře nevyniklo), dvě lžíce škrobu, vodu, štětec, ubrousky a potravinářské barvivo dle vlastního uvážení.

Díky těmto věcem, kterými většina domácností běžně disponuje, se vám podaří vykouzlit něco tak úžasného a zároveň jednoduchého, že vám to okamžitě vyrazí dech. Pojďme si proto představit konkrétní postup.

Jak přistoupit ke zdobení vajíček ubrouskovou metodou?

Ubrousky se zpravidla skládají ze tří vrstev. Dvě vrstvy mají za úkol obepínat tu třetí, na které je vzor. Vrstvy od sebe tedy v prvé řadě oddělíme a necháme si pouze tu prostřední s obrázkem. Vybereme si některé z vytištěných motivů a vystřihneme je. Dejte si záležet, abyste motiv nepoškodili nůžkami a nebo neopatrným zacházením, na vajíčku by to posléze mohlo být vidět. Pokud vám můžeme poradit, tak ideálním motivem jsou například kytičky nebo veselá luční zvířátka. Ty k Velikonocům jednoznačně patří a proto by neměly chybět ani na vajíčkách.

Výstřižek jednoho z motivů umístíme na uvařené bílé vajíčko a postupně na něj pomocí štětce nanášíme vodu. Obrázek se na vajíčko přilepí. Povrch co možná nejvíce uhlaďte a vyrovnejte, opět kvůli výsledné estetice.

Následně je potřeba si připravit škrobovou pastu. Jak to uděláme? Jednoduše smícháním škrobu a 50 ml vody. Tuto směs po rozmíchání vložte na minutku do mikrovlnky, aby byla teplá (ne úplně horká).

Nyní přichází na řadu opět štětec, pomocí kterého vajíčko s povlakem z ubrousku směsí škrobu a vody. Je potřeba potřít celý povrch vajíčka. Pokud nemáte škrob, tak k tomuto účelu postačí i vaječný bílek. V okamžiku, kdy máte hotovo, musíte nechat vajíčka uschnout, což trvá po dobu mezi 10 až 15 minutami.

Když jsou vajíčka úplně suchá, přichází na řadu opět škrobová pasta, ovšem s příměsí potravinářského barviva dle vlastního výběru. Barviva stačí přidat pouze malé množství, které svůj účel dokonale splní. Pastu opět nanášejte štětcem. Až budete mít hotovo, je potřeba nechat práci ještě jednou pořádně osušit, protože posléze už budete svědky opravdu krásného výsledku, který budou obdivovat všichni vaši přátelé!

Velikonoce s plnou parádou!

Dodržování tradičních zvyklostí je v dnešní době skutečně důležité, protože od nich již mnoho lidí postupně upouští, což je samozřejmě škoda. Některé tradice by zkrátka neměly upadat v zapomnění, protože v našich dětských letech nás pomáhali formovat do podoby, ve které se nacházíme dnes. Jestli o tyto krásné a ve vzpomínkách přetrvávající zážitky své děti nechcete připravit, určitě minimálně se zdobením vajíček nepřestávejte. Dříve vás od tohoto zvyku mohla odrazovat příliš náročná příprava, ovšem jak jste mohli zjistit díky tomuto článku, tak jde všechno i mnohem jednodušeji.

Pokud se budete poctivě řídit námi zmíněným postupem, nemůže se vám stát, že výsledek nebude stát za to! Ubrousková metoda je skvělý způsob, jak ušetřit skutečně podstatné množství času a i přesto vyzdobit domácnost něčím opravdu nádherným! Přejeme vám krásné Velikonoce a hodně štěstí s výrobou nádherných zdobených vajíček!

Sdílejte článek