Příznaky nedostatku hořčíku v těle a způsoby, jak ho doplnit

Nedostatek hořčíku v lidském těle může být obrovský problém, který byste neměli podceňovat. Může se zdát, že jde jen o další minerál, který bychom měli konzumovat se stravou, ale tento je doopravdy důležitý. Jeho nedostatek může způsobit mnoho zdravotních problémů, jako je podrážděnost, křeče paží a nohou, svalové křeče a další.

Reklama

Co se stane s tělem, když nemá dost hořčíku?

V první řadě dojde ke svalovým křečím. Nízký obsah hořčíku v těle způsobí křeče, protože je nezbytný pro uvolnění svalů. Jakmile vaše tělo potřebuje hořčík a nemá ho k dispozici, svaly se začnou nekontrolovatelně stahovat. Zpravidla jde o první příznak, který na sobě můžete pozorovat. Neměli byste to podceňovat a ihned hořčík doplnit.

Reklama

Chuť na sladké je pro některé lidi zcela běžná. Jakmile máte neuvěřitelnou chuť na čokoládu, vaše tělo se vám snaží říct, že potřebuje více hořčíku. Hořká čokoláda totiž obsahuje asi 24 procent denní dávky těchto minerálních látek. Poslouchejte své tělo a vždy zjistíte, co mu chybí. Dalším příznakem jsou úzkosti. Za neklidem mohou stát psychické problémy, ale také nedostatek hořčíku.

https://www.pexels.com/

Další zdravotní problémy, které způsobí nedostatek minerálu

Nespavost je obrovským problémem dnešní doby. Mnoho lidí netuší, že souvisí také s nízkou hodnotou minerálních látek v těle. Mozek se totiž nemůže uvolnit (protože mozek je také sval) a díky tomu nemůžete usnout. Příznakem ale může být také zácpa, protože trávení je bez správných minerálů obtížnější.

Reklama

Setkat se ale můžete také s vysokým krevním tlakem, migrénou, bolestí hlavy, nepravidelným pulsem nebo gastroezofageálním refluxem. Nedostatek hořčíku ovlivňuje také žíly, trávicí systém a bolesti hlavy. Svaly v horní části krku budou velmi zatuhlé, což povede k migréně. Pomůže, když si dáte kousek hořké čokolády nebo čokoládovou tyčinku.

https://www.pexels.com/

Metody, díky kterým doplníte hořčík v těle

Úžasnou možností je konzumace brazilských ořechů. Jsou sice trochu dražší, ale obsahují obrovské množství mononenasycených a nenasycených tuků, vitamínu E a B, hořčíku a mnoha dalších látek. Malá hrst těchto ořechů třikrát týdně vám pomůže, abyste doplnili hladinu hořčíku v těle. Rakytník je také skvělým způsobem, jak posílit svůj organismus. Navíc snižuje riziko mrtvice a rakoviny.

Kakao může zabránit rakovině a kardiovaskulárním onemocněním. Kakao je ale také velmi bohaté na minerály a vitamíny, včetně hořčíku, vápníku, mědi, fosforu, draslíku a zinku. Konzumace kakaa nebo hořké čokolády se vám proto vyplatí. Otruby jsou také jedním z produktů, který obsahuje hodně tohoto minerálu. A k tomu také vlákninu a sodík.

https://www.pexels.com/

Další ořechy, semena a zelenina

Kešu ořechy mají vysoký obsah hořčíku, takže vám postačí malé množství při pravidelné konzumaci a můžete se těšit na pevnější zdraví. Navíc obsahuje také obrovské množství mědi, která je klíčem pro tvorbu melaninu v těle. Dalším druhem ořechů, který byste měli pravidelně jíst, jsou mandle. Jejich konzumace snižuje riziko ischemických chorob a snižuje cholesterol.

Reklama

Quinoa je bezlepková superpotravina, která se získala oblibu mezi lidmi. Obsahuje bílkoviny, aminokyseliny, vitamíny i minerály. Navíc je velmi dobrá a můžete ji jíst na mnoho způsobů. Vychutnat si můžete také dýňová semínka, která jsou bohatá na zinek i hořčík. A na doplnění hořčíku je také ideální špenát. Tato zelenina vám v těle doplní hodně vitamínů i minerálů. Nezáleží na tom, jestli používáte čerstvý nebo mražený špenát, protože vám pomůže v každém případě.

Co dalšího můžete konzumovat pro zvýšení hladiny hořčíku?

Do jídelníčku byste měli začlenit také pražené arašídy, sójové mléko nebo černé fazole. Arašídy budou skvělé také ve formě másla, které můžete jíst na chlebu. Na ten si ale můžete dát také avokádo, které obsahuje hodně hořčíku. Výborná je také hnědá rýže, nízkotučný jogurt nebo brambory se slupkou. Tohle všechno vám pomůže ke zdraví.

Zdroj: newsitamea.gr/

Reklama