Špenát - recepty
Redakce ProSvět.cz
26 dubna, 2019

Vybrali jsme recepty na jídla se špenátem, které vám ukážou, že špenát nemusí být jenom nechutná zelená hmota, která znechutí zbytek jídla. Pravda, že tomu ze školní jídelny se to často dařilo, ale skutečná chuť špenátu může může zpestřit každé sousto. Oblíbené jsou jak recepty z čerstvého listového špenátu, tak i ze špenátového protlaku, hlavní je postup přípravy.

Recept, kde použijete mražený listový špenát

Běžně dostupný (a levný) špenátový protlak můžete využít v mnoha receptech, a nemusí ho doplňovat jenom bramborový knedlík s masovou pečení. Výborné jsou gnochi se špenátem nebo sýrovo-špenátové placičky, a skvěle se hodí i k doplnění omelety. Zmražený špenátový protlak stačí nechat roztát, slít přebytečnou vodu, a můžete tvořit. Ačkoliv jsou někteří názoru, že chutnají všechny protlaky stejně, je lepší si připlatit a nebrat nejlevnější.

Mražený špenát - recepty

Špenát se smetanou, recept na českou klasiku

Klasický český recept, ovšem v chutné podobě – na rozpuštěném másle necháme jemně osmahnout listy špenátu, přelijeme smetanou, a přidáme česnek s kořením. Pokud jídlo ochutíte správnou dávkou česneku a ohlídáte si konzistenci, vznikne dokonalá špenátovo-smetanová chuť. „Omáčku“ můžete podávat se ztraceným vejcem a bramborami, nebo zkusit bramborový knedlík a masovou pečínku.

Špenát se smetanou - recept

Recept na lehký salát s baby špenátem

K oblíbeným podobám patří baby špenát, který se jí výhradně syrový. Výborný je v salátu, který tvoří papriky, rajčata, slunečnicová semínka a baby špenát, to vše doplněné smetanovým dresingem. Přidat můžete i osmažené kousky kuřecího masa, a máte lehký oběd pro horké letní dny. A pokud by vám porce nestačila, přikousněte topinku.

Salát z baby špenátu - recept

Fitness recepty se špenátem

Pro množství živin se špenát hodí také pro fitness recepty, kde postačí jako pouhý doplněk. Během 15 minut si připravíte chutnou pomazánku tvořenou čerstvým špenátem, tvarohem, jogurtem a zeleninou; použít ho můžete také pro doplnění zdravých burgerů nebo na slané špenátové palačinky se salátem.

Fitness recepty ze špenátu

Jak zpracovat čerstvý špenát?

Čerstvý listový špenát má úplně jinou chuť než protlak, a je také násobně zdravější. K jeho přípravě ho stačí zlehka osmahnout na másle, nebo ho krátce povařit v hrnci (jakmile projde voda varem, po zhruba dvou minutách špenát vytáhněte); chcete-li zachovat co nejvíce vitamínů, připravte ho v páře. Z tepelně upraveného špenátu pak můžete připravit třeba špenátové pesto, nebo ho použít jako přílohu k různým jídlům (hodí se k rybě nebo hovězímu masu).

Jak zpracovat čerstvý špenát

Ačkoliv někteří tvrdí, že je špenát mimořádně bohatý na železo, není to pravda. Má ale spoustu dalších živin, a dokonce slouží jako prostředek prevence před rakovinou. Ve špenátu je obsažen mj. Lutein, který má antioxidační účinky na organismus, a dík vysokému obsahu beta-karotenu pomáhá předejít degeneraci žluté skvrny oční sítnice, která u starších lidí často způsobuje slepotu.

Sdílejte článek