Rodiče jsou hlupáci. Sterilizace by měla být pro některé povinná – tvrdí litevský lékař. Jde o zcela šokující názor, nebo má tento doktor v něčem pravdu? Na čem jsou postaveny jeho argumenty? Na zkušenostech

Doktor Peteris Klava je známý litevský pediatr, který se věnuje nezvyklému tématu. Tvrdí, že 60-70 % rodičů dětí je zcela nepřipravených na tuto roli a jejich hloupost a nezodpovědnost stojí za většinou zranění, se kterými děti přichází na jeho kliniku.

Rodiče blázni

Řada rodičů prý podstupuje naprosto nepochopitelná rizika, a to i přesto, že tak přímo ohrožují své děti. Typickým příkladem jsou například opilí dospělí za volantem automobilu, ve kterém vezou své dítě. Nebo to, že dítěti dovolí řídit skútr nebo si hrát se zbraní. Divili byste se, kolik takových nezodpovědných rodičů mezi námi je. Většina vážných nehod dětí je způsobena právě tím, že rodiče podceňují riziko a chovají se vyloženě nerozvážně.

Prakticky veškeré případy dětských popálenin nebo utonutí jsou zapříčiněny tím, že některý z rodičů zcela selhal ve své roli. Na dítě nedával pozor, věnoval se jiné činnosti, usnul a podobně. Kdyby byli rodiče bdělejší, takové nehody by se nestávaly.

Čtěte také: Lahodný koláč z kyselé smetany, po kterém se u vás doma zapráší

Rodiče ulejváci

Mnozí rodiče jsou pak chronickými ulejváky, kteří vždy spoléhají na pomoc státu nebo neziskových organizací. Namísto toho, aby začali chodit do práce a byli schopni zabezpečit svému dítěti odpovídající péči, trčí doma a čekají, jestli se o ně někdo postará. A stát nebo neziskovky často přichází pozdě. Takové děti jsou zanedbané, neočkované, trpící chronickými potížemi, které již nelze úspěšně léčit. Vázne i jejich vzdělání a celková schopnost umět se o sebe postarat.

Peteris Klava navrhuje nestandardní řešení. Tvrdí, že populace by se měla spíše zmenšovat než rozvíjet a že rodiče, kteří se v této roli neosvědčí by měli mít „zakázáno“ pořídit si další děti. Jenže jak toto prakticky provést? A je to vůbec eticky přijatelné? Nasnadě je samozřejmě nucená sterilizace, která v mnohých mimoevropských zemích stále funguje, ale je vůbec možné takovým způsobem zasáhnout do lidských práv? Peteris Klava věří, že je to zcela ospravedlnitelné.

Vše začíná v rodině

Klava tvrdí, že to, jací z nás budou jednou rodiče, se formuje už v našich vlastních rodinách, kde jsme vyrůstali. Je prý naprosto nemožné pocházet z nefungující rodiny a zároveň aspirovat na to, že budete dobrým rodičem vy sám. Největší problém prý mají zejména děti z neúplných rodin, kde chybí mužský nebo naopak ženský vzor. Takoví jedinci pak nedokážou správně kooperovat ve vztahu k opačnému pohlaví a rodičovský pár nefunguje a neplní si svou roli.

Podle Klavy je tedy šance na úspěšné rodičovství vlastně velice malá. Nejen že musíte pocházet z dobré rodiny, ale i vy sami musíte splňovat určité předpoklady ohledně vzdělání, sociální inteligence a povahových vlastností. Jsme tedy vůbec někdo připraveni na to být rodičem a úspěšně vychovat své děti? Podle Peterise Klavy možná ani ne.