Redakce ProSvět.cz
3 ledna, 2019

Prázdný žaludek, který se hlasitým kručením dožaduje vaší pozornosti, rozhodně není nic příjemného. Ne nadarmo se říká, že snídaně je základ dne a že bychom právě tohle jídlo určitě neměli brát na lehkou váhu. Nicméně když si na prázdný žaludek dopřejete některé z jídel, které vám vzápětí představím, akorát sami sobě ublížíte.

Možná jste si mysleli, že na prázdný žaludek můžete spráskat prakticky cokoli, co vám přijde pod ruku - břicho je přeci prázdné, takže si hravě poradí s čímkoli, no ne? Bohužel ne. Jsou totiž potraviny, které lačnému žaludku příliš nesvědčí, ba spíše naopak...

Co byste neměli jíst na prázdný žaludek?

Nyní si společně prozradíme, jaké potraviny by se neměly jíst na lačno, protože ačkoli se možná na první pohled tváří nenápadně, mohou negativním způsobem ovlivnit vaše zdraví.

 • Kafe

  Tak teď vás možná zklameme, ale na seznam zakázaných pochutin bohužel patří i kafe, bez kterého si drtivá většina lidí ráno neumí představit. Pořádný hrnek horké, silné kávy vás postaví na nohy a nastartuje do nového dne, bohužel pokud ji vypijete na lačno, může podráždit žaludek a po určité době se tento zvyk může postarat o to, že se budete potýkat s nepříjemnou gastritidou.

 • Jogurt

  Další potravina, která vás asi zaskočí, je jogurt, který se velmi často objevuje ve zdravém jídelníčku a co si budeme nalhávat - pro mnoho lidí je to hned po ránu jasná první volba. Ano, jogurt vám neuškodí v takové míře, jako třeba výše zmíněná káva, nicméně i tak platí, že na lačno tělu příliš nesvědčí a jíst byste jej měli nejdříve dvě hodiny po nějakém jiném vhodnějším jídle.

 • Citrusy

  Po ránu byste v případě, kdy v žaludku ještě nic nemáte, neměli sáhnout ani po citrusových plodech. Zde si možná dovolíte namítnout, proč vás tedy reklamy nenápadně nutí k tomu, abyste si po ránu dali čerstvý citrusový džus, když to tedy není vhodné - jak známe reklamy, dokážou doporučit naprosto cokoli bez ohledu na následky. Vy byste ale měli vědět, že citrusové plody mohou prázdnému žaludku uškodit a způsobit jeho zánět.

 • Banán

  Na závěr našeho pomyslného seznamu zařadím ještě banán, o kterém by rovněž jen málokdo řekl, že se nehodí na prázdný žaludek. Věřte tomu nebo ne, ale skutečně je tomu tak, i banán nemá na náš organismus dobrý vliv, dáme-li si jej po ránu. Banány naše tělo hůře a poměrně dlouho tráví, takže se může stát, že jejich konzumace na lačný žaludek způsobí nadýmání.

Sdílejte článek