Spoustu Čechů překvapí tyto blahodárné účinky olivového oleje

Všichni používáme olivový olej při přípravě různých pokrmů. Co se ale stane, když tento zdravý tuk jíme každý den nalačno? Naše tělo nám poděkuje mnoha způsoby!

Olivový olej je doslova pokladnicí cenných látek. Získává se lisováním plodů olivovníku, stálezeleného teplomilného stromu, který se vyskytuje ve Středomoří. Obecně lze tento olej rozdělit na panenský a rafinovaný nebo na směs obou. Panenský olej se lisuje za studena při teplotách do 50 °C, přičemž nejkvalitnější olej se lisuje při teplotě kolem 27 °C. Rafinovaný olej se získává lisováním za vysokého tlaku a tepla s následnou chemickou úpravou. Jeho výhodou je neutrální chuť. Naproti tomu panenský olej neobsahuje žádné chemické přísady, a proto si kromě specifické chuti a vůně zachovává maximální množství cenných látek.

vk.com

Tato zlatavá tekutina je bohatá na antioxidanty, vitaminy A, D, E a K a prospěšné nenasycené mastné kyseliny. Kyselina olejová v olivovém oleji má protizánětlivé účinky a zabraňuje vzniku rakoviny. Kyselina olejová je také snadno stravitelná a hojně se využívá v kosmetice a potravinářství, například v krémech a maskách pro zjemnění a výživu pokožky.

vk.com

A co se stane s naším tělem, když každý den konzumujeme lžičku tohoto zázraku na prázdný žaludek?

Blahodárné účinky na tlusté střevo

Olivový olej je účinný při zácpě, zvyšuje střevní propustnost a jeho protirakovinné účinky jsou pro tlusté střevo také prospěšné.

Krásné nehty a vlasy

Olivový olej lze samozřejmě aplikovat zevně ve formě zábalů, masek a krémů, ale lze jej konzumovat i vnitřně pro vnější vzhled. Může vám dodat silné a lesklé vlasy, pevné nehty.

Prospěšný pro srdce

Olivový olej zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu v krvi a snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu, což srdce a cévy ocení.

Příznivé účinky na mozek

Olivový olej obsahuje látky, které vyživují a chrání mozek. Díky tomu zlepšuje paměť a snižuje riziko deprese a obávané Alzheimerovy choroby.

Přínosy pro váš imunitní systém

Imunita nebyla nikdy silnější! Všechny výše zmíněné mastné kyseliny obsažené v olivovém oleji jsou prospěšné pro tělo i imunitní systém. Jsou prospěšné i při autoimunitních onemocněních.

Hubnutí

Olivový olej  vám pomůže zhubnout . Má vysoký obsah omega-3 tuků, což jsou zdravé tuky, které vás zasytí.

Studie potvrdily, že pokud chcete zhubnout, je velmi důležité nasytit své tělo zdravými tuky, protože zrychlují  metabolismus .