Sůl je možná nad zlato, ale nepřežeňte to s ní

Se solí v jídelníčku se setkáváme denně. Jak říká známá česká pohádka, sůl je nad zlato. Další známé rčení ale říká, že všeho s mírou. A stejně tak to platí i o soli. Tento nedocenitelný kuchyňský pomocník vám totiž při nadměrné konzumaci způsobí nepříjemné zdravotní problémy.

Nejprve trochu teorie. Doporučená denní dávka chloridu sodného, neboli kuchyňské soli, jsou 2,3 miligramů. To odpovídá zhruba dvěma vrchovatým kávovým lžičkám. Problém ale je, že sůl potkáte ve všech pokrmech, které konzumujete a tak do těla dostanete výrazně vyšší množství.

Restaurace mají povinnost označovat jídla s vysokým množstvím soli

Zatím nepotvrzená studie z Ameriky říká, že Američané konzumují denně takové množství soli, že většina jejich zdravotních problémů je způsobena právě jejich přebytkem. V důsledku toho například město New York přišlo s nařízením, že restaurace mají povinnost označovat jídla s vyšší dávkou soli.

Čtěte také: Nachlazení, chřipka nebo záněty dutin-jak se jim vyhnout?

Při konzumaci soli se tato látka rozloží na dva základní chemické prvky – chlor a sodík. Ty jsou v malém množství prospěšné. Chlór zlepšuje zažívání a sodík pomáhá k udržení stabilního krevního tlaku a také zlepšuje komunikaci mezi nervovými zakončeními a svaly.

Sůl způsobuje nadýmání i časté močení

Nicméně přebytek těchto prvků v těle zadržuje vodu. To kromě otékání a nadměrného pocení způsobuje také nadýmání, zvláště pak u žen s pre-menstruačním syndromem. Navíc čím více je v těle tekutin, tím rychleji vám proudí v žilách a tepnách krev. A při vyšší rychlosti toku krve se zvyšuje i krevní tlak.

Zadržování vody také způsobuje časté močení, protože se tělo zbavuje přebytečných tekutin. Při močení ale tělo vylučuje další látky jako vápník, který pomáhá při udržení kvalitní stavby kostí. Vysoké množství soli v těle způsobuje žízeň, kterou zaháníte pitím. Tím se dostáváte do začarovaného kruhu a tělo znovu přijímá tekutiny. Takže ještě jednou. Sůl nad zlato, ale všeho s mírou!