David Hampl
30 června, 2020

Léto je čas salátových okurek, proto si dnes připomeneme recept na salát, který připravovaly už naše babičky. Okurky jsou totiž symbolem léta, dozrávají v červnu a je možné je sbírat po celé léto. Čerstvé navíc v horkých dnech osvěží a umí zahnat žízeň. Čerstvé jsou vhodné do salátů, protože tak chutnají ještě lépe, právě čerstvost je totiž základní předpoklad úspěchu okurkového salátu. Kupované totiž bývají povadlé, mohou být i hořké. Vhodné je proto pečlivě vybírat nebo si vypěstovat na záhoně vlastní. Cestě k perfektnímu salátu pak už nic nestojí!

Okurkový salát jako příloha

Horko k padnutí? Ideálním doplňkem oběda nebo dokonce jako přílohu lze použít osvěžující okurkový salát, který si zamilují děti i dospělí. Aby taky ne, naše babičky si vždy dávaly záležet, aby chutnal nejlépe, proto vybíraly jen čerstvé okurky, které doplňovaly čerstvými bylinkami, ideálně koprem. Příprava je k tomu nadmíru snadná, proto si ho vyrobte doma. K výrobě stačí několik ingrediencí, není proto třeba kupovat ani zálivku. Průmyslově vyráběné nechutnají dobře, děti pak takový salát nechtějí ani jíst. Naopak ten od babičky zmizí z mísy na stole hned.

Ingredience

Co budete na dokonalý okurkový salát potřebovat? Pro 4 osoby postačí připravit:

  • 2-3 salátové okurky (domácí bývají menší)
  • malou cibuli
  • svazek kopru
  • zakysanou smetanu
  • sůl a pepř

Příprava

Okurky omyjte, domácí není třeba loupat, kupované můžete oloupat. Nakrájejte okurky na plátky, dejte do misky a lehce osolte. Nechte odležet asi 15 minut, okurky pustí vodu, tu slijte.

Nakrájejte nadrobno cibulku a kopr. Přelijte poctivou kysanou smetanou, vhodnější je tučnější. Dochuťte solí a pepřem.

Salát je hotový, dejte ho ještě na chvilku chladit nebo rovnou podávejte.

Okurky jsou v létě ideální

Salátová okurka je pro letní období ideální z několika důvodů. Má takřka nulovou kalorickou hodnotu, navíc detoxikuje tělo a odvádí škodliviny z těla ven. Okurka je zdrojem mnoha vitamínů, hlavně řady B, nechybí ani C a také mnoho dalších minerálů (křemík, síra, mangan, vápní, draslík, bór). Navíc skvěle hydratuje, protože je tvořena až z 95 % z vody a okurky jsou také velmi vhodné při redukční dietě.

Přírodní diuretikum i kosmetický přípravek

Okurky jsou díky svému složení skvělým přírodním diuretikem a podporují vylučování moči a usazenin z těla, snižují také ukládání kyseliny močové, čímž se pomáhá kloubům a kosternímu aparátu. Velmi vhodné jsou také okurky pro pacienty se srdečními a ledvinovými onemocněními. Mají lehce projímavé účinky, pro eliminaci nadýmání je vhodné je pořádně žvýkat. Skvělá je také šťáva z okurek vzhledem k velkému množství obsaženého křemíku, který působí na zdravý růst a pružnost vlasů, pleťová maska z plátků okurek navíc pleť krásně rozjasní.

Sdílejte článek