Uspořádejte svou zahradu kvetoucími rostlinami po celou sezónu: 5 květin, které si můžete užít v každém ročním období

Přejete si, aby vám květiny dělaly radost po celý rok? Kdo by nechtěl mít zahradu stále plnou květů, vždyť barevné květy přinášejí radost pro duši a potěchu pro oči! Na jaře samozřejmě každá zahrada září, ale mnoha květinám kvítka odpadají a zůstane po nich prázdnota. Nechcete tedy zkusit zasadit takové květiny, které budou kvést po celou sezónu? Nevěříte, že existují? Inspirujte se!

Reklama

#1 Kakost (Geranium)

Nenáročná, barevná a dlouho kvetoucí květina? To je kakost! Existuje jich na 200 druhů a různých barev. Vysazují se do květináčů, ale je možná výsadba také do záhonů. Jsou nenáročné a velmi rychle se rozmnožují, což vytvoří záplavy květů na vaší zahradě. Po odstranění odkvetlých kvítků vypadá rostlina nejen zdravěji a lépe, ale stimuluje se tím růst nových květů.

Reklama

Na podzim si nezapomeňte rostlinu nařízkovat, řízek by měl být dlouhý asi 10 cm, odstraňte spodní listy, dole ostrým nožem seřízněte. Vložte do zeminy, nechte v prostředí o teplotě 5-10°C a opatrně zavlažujte celou zimu. Na jaře vyrostou nové výhonky a je vhodné v tu chvíli rostliny přesadit.

#2 Aksamitník (Tagetes)

Objevují se na stejném místě každý rok, protože rostou ze semen z předchozí sezóny. Existují různé druhy aksamitníku, pro které se často užívá název afrikán. Obecně afrikány snáší slunce i stín, dokonce jsou odolné vůči suchu. Při pravidelné zálivce však mají více květů a lépe se jim daří. Nejčastěji mají žlutou, oranžovou, bílou nebo červenohnědou barvu. Vykvétá v létě a kvete až do pozdního podzimu.

Reklama

Jedná se o alelopatickou rostlinu, jejíž éterické oleje mají využití v lékařství a při zahradničení. Odpuzují totiž půdní háďátka parazitující na rostlinách. Specifická vůně květů navíc odpuzuje nežádoucí hmyz a dokonce i hlodavce nebo krtky. Vhodné je umístění afrikánů také do blízkosti jahodníků, protože snižují výskyt hlístic. Afrikány se navíc často využívají pro zdobení potravin, dortů nebo salátů.

#3 Zimolez (Lonicera)

Zimolez nebo lidově také „ruka Matky Boží“ je popínavá rostlina s bílými nebo světle růžovými květy, některé druhy jsou keřové. Existuje na 180 druhů zimolezů, některé z nich mají léčebné účinky, odtud také lidový název. Rostlina má totiž protizánětlivé účinky, čaj pomáhá mírnit bolesti hlavy, ale používá se i jako kloktadlo na bolesti v krku. O účincích zimolezu byli přesvědčeni i staří Římané, kteří měli dokonce rčení: „Jak by mohl člověk zemřít, když má v zahradě ruku Matky Boží?“

Zimolez roste velmi rychle, často se rozroste do délky 3 metrů a je až metr široký. Kvete na jaře a v létě, po odkvětu však vypadá krásně s bobulemi, které však nejsou na rozdíl od květů jedlé. Zimolez by proto neměl chybět v žádné zahradě.

#4 Petúnie (Petunia)

Petúnie zaujímají přední místo mezi všemi květinami na zahradě, co si budeme namlouvat, oprávněně. Vyznačují se totiž bohatými květy a sladkou vůní, která vábí včelky. Petúnie jsou vládkyně balkonů i zahrádek.

Reklama

Převislé odrůdy se nazývají surfinie a jsou také velmi oblíbené hlavně na terasách a balkonech v podhorských oblastech. Navíc kvetou od května do prvních mrazíků, užijete si tedy všech barev opravdu celou sezónu.

#5 Hortenzie (Hydrangea)

Září v květináči i v zahradě, kde může tvořit shluky na okraji trávníku. Hortenzie zpříjemní prostředí v okolí terasy nebo altánu. Díky velmi zdobným květům vypadá skvěle i osamoceně ve velkém květníku.

Hortenzie se daří pěstovat v mírném klimatu s dostatkem zálivky. Kvetou od června do září, květenství přetrvává po celý podzim. Zajímavostí je, že lze ovlivnit barvu květů. Červené okvětní lístky jsou reakcí na zásaditou půdu, naopak modré nebo fialové květy na kyselou.

Reklama