Uspořádejte svou zahradu kvetoucími rostlinami po celou sezónu: 5 květin, které si můžete užít v každém ročním období -
Menu

Uspořádejte svou zahradu kvetoucími rostlinami po celou sezónu: 5 květin, které si můžete užít v každém ročním období

Přejete si, aby vám květiny dělaly radost po celý rok? Kdo by nechtěl mít zahradu stále plnou květů, vždyť barevné květy přinášejí radost pro duši a potěchu pro oči! Na jaře samozřejmě každá zahrada září, ale mnoha květinám kvítka odpadají a zůstane po nich prázdnota. Nechcete tedy zkusit zasadit takové květiny, které budou kvést po celou sezónu? Nevěříte, že existují? Inspirujte se!

#1 Kakost (Geranium)

Nenáročná, barevná a dlouho kvetoucí květina? To je kakost! Existuje jich na 200 druhů a různých barev. Vysazují se do květináčů, ale je možná výsadba také do záhonů. Jsou nenáročné a velmi rychle se rozmnožují, což vytvoří záplavy květů na vaší zahradě. Po odstranění odkvetlých kvítků vypadá rostlina nejen zdravěji a lépe, ale stimuluje se tím růst nových květů.

Na podzim si nezapomeňte rostlinu nařízkovat, řízek by měl být dlouhý asi 10 cm, odstraňte spodní listy, dole ostrým nožem seřízněte. Vložte do zeminy, nechte v prostředí o teplotě 5-10°C a opatrně zavlažujte celou zimu. Na jaře vyrostou nové výhonky a je vhodné v tu chvíli rostliny přesadit.

#2 Aksamitník (Tagetes)

Objevují se na stejném místě každý rok, protože rostou ze semen z předchozí sezóny. Existují různé druhy aksamitníku, pro které se často užívá název afrikán. Obecně afrikány snáší slunce i stín, dokonce jsou odolné vůči suchu. Při pravidelné zálivce však mají více květů a lépe se jim daří. Nejčastěji mají žlutou, oranžovou, bílou nebo červenohnědou barvu. Vykvétá v létě a kvete až do pozdního podzimu.

Jedná se o alelopatickou rostlinu, jejíž éterické oleje mají využití v lékařství a při zahradničení. Odpuzují totiž půdní háďátka parazitující na rostlinách. Specifická vůně květů navíc odpuzuje nežádoucí hmyz a dokonce i hlodavce nebo krtky. Vhodné je umístění afrikánů také do blízkosti jahodníků, protože snižují výskyt hlístic. Afrikány se navíc často využívají pro zdobení potravin, dortů nebo salátů.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
DŮM A ZAHRADA

Na první pohled tato stavba vypadá jako stodola. Co je…

Stodola se nachází v Texasu, což na první pohled nemusí být nijak zvláštní. Podobných staveb je tam totiž spousta. Možná…
DŮM A ZAHRADA

Máte ráda luxus? Pořiďte si kvalitní povlečení se skvělým designem!

Každá moderní žena ví, jak důležité je pečovat o sebe i o své okolí. Upravený vzhled, ke kterému nedílně…
DŮM A ZAHRADA

Tajemství výsadby česneku: triky pro perfektní úrodu

Česnek je možné vysadit na podzim nebo také na jaře. Oba dva druhy výsadby mají svá pro a proti. My…
DŮM A ZAHRADA

Trik pro podzimní výsadbu cibule: už žádná plíseň

Podzimní výsadba cibule nese svá rizika, avšak na druhou stranu se můžeme těšit z dřívější sklizně. Pokud se bojíte, aby…
DŮM A ZAHRADA

Podívejte se, co se dá vyrobit z palet

Petra Nováková se rozhodla vytvořit na vlastním dvorku místo, které by bylo jen pro ni a kde by mohla nerušeně…
DŮM A ZAHRADA

Tipy pro dokonale útulnou ložnici

Ložnice je prostorem, který by vám měl přinášet pohodlí a klid do duše. Ať už jí používáte jen čistě pro…