Varovné příznaky, které mohou ukazovat na rakovinu prsu

Rakovina prsu je závažné onemocnění, které postihuje zejména ženy. Většinou ji objeví při každodenních aktivitách, jako je například sprchování nebo oblíkání. Je důležité pravidelně kontrolovat prsa a věnovat pozornost všem změnám, ke kterým dochází. Při včasném odhalení se totiž šance na úspěšné vyléčení značně zvyšuje.

Bulka je typický, ale ne jediný příznak

Typickým příznakem rakoviny prsu je bulka, není to ale jediný symptom. Příznaky byste neměli ignorovat ani v případě, že prsa nejsou nijak bolestivá. Jedním z prvních symptomů bývá změna struktury kůže na prsou a hrudníku. Nemoc může způsobovat zánět buněk epidermis, který se projeví náhlou suchostí kůže, svěděním, zarudnutím, odlupováním se nebo dokonce zesílením kůže. Změnou kůže na bradavce nebo prsního dvorce se projevuje Pagetova nemoc, vzácná forma rakoviny.

Zvětšené lymfatické uzliny

Lymfatické uzliny spojené s rakovinou prsu se nacházejí v podpaží a jsou obvykle malé, kulaté a nebolestivé. Ovšem v případě, že tyto uzliny nabobtnají nebo jsou na pohmat bolestivé, může jít o virovou či bakteriální infekci stejně tak jako o rakovinu. Ve výjimečných případech mohou reakci na rakovinu prsu vykazovat i lymfatické uzliny v klíční kosti.

Čtěte také: Informace o vysokém krevním tlaku, které byste měli znát

Bulka, která se vytvoří pod kůží prsou, je jedním z nejznámějších příznaků. Někdy může být viditelná na pohled, většinou ji ale ženy odhalí pohmatem. Je vhodné provádět pravidelná samovyšetření. Je ale třeba poznamenat, že bulky v prsou nemusí zákonitě znamenat rakovinu. Může se jednat o cysty, abscesy, hormonální poruchu a mnoho dalších patologií.

Výtok z prsou

Pokud zaznamenáte abnormální výtok z prsou, může se jednat o jeden z příznaků rakoviny. I když se obvykle spojuje s jinými nemocemi, je vhodné podstoupit screeningové testy. Aby se předešlo riziku vzniku nádoru, infekce nebo hormonálních patologií, je více než žádoucí poradit se s odborným lékařem.

Vzhledem k tomu, že abnormální sekrety prsou nejsou pro rakovinu příliš typické, mohou se objevit v několika různých odstínech a strukturách. Výtok se někdy objevuje u žen, které užívají antikoncepční pilulky, které podstupují lékařské ošetření nebo které mají poruchu štítné žlázy, proto není třeba ihned panikařit.

Změna barvy prsou

Zarudnutí nebo změna barvy prsou je důležitý symptom. Změna barvy může být vysvětlena úpravou buněk epidermis. Neobvyklý je červený nebo purpurový odstín, pozor ale dávejte na jakékoliv změny. Pamatujte, že vzhled vašich prsou znáte nejlépe vy sami, a proto jedině vy můžete vypozorovat, co je a není pro vaše tělo normální.

Stažení kůže se objevuje v případě extrémně agresivních typů rakoviny, konkrétně při zánětlivém karcinomu prsu. Stažení kůže se projevuje malou prohlubní, která na kůži připomíná vrásku, důlek nebo celulitidu. Je to způsobené nahromaděním lymfy a může vést k abnormálnímu otoku prsu nebo jeho části.

Bolest, pálení, nepohodlí

Bolest, nepohodlí nebo pocit pálení na hrudi je vždy důvodem k okamžité návštěvě lékaře. Jedině odborník bude schopen identifikovat příčinu těchto příznaků, někdy se tak ale projevuje právě rakovina. Posledním varovným příznakem je změna na bradavce, která se zasune dovnitř nebo se dokonce zdánlivě obrátí naruby. Rakovina prsu je totiž schopná měnit vzhled bradavky.

Je nasnadě, že nejdůležitější prevencí je časté samovyšetření a také pravidelné návštěvy lékaře. Zdravotní pojišťovny ze zákona hradí preventivní mamografické vyšetření všem ženám nad 45 let, a to jednou za dva roky. Samovyšetření by pak ženy měly provádět alespoň jednou měsíčně, a to vleže i vestoje. Primární prevence de facto neexistuje, doporučuje se však dodržovat zdravý životní styl, jíst zdravou a vyváženou stravu, snížit nadváhu a přiměřeně se hýbat. Také je vhodné otěhotnět v mladším věku a děti kojit.