Víte, že podle vaší stolice poznáte, jak jste zdraví? Zaměřte se na své vyměšování a snadno odhalíte, zda je s vaším tělem vše v pořádku, nebo nikoliv

Mnoho lidí o své zdraví nijak výrazně nepečuje. Tím je myšleno jak to, že se lidé o své zdraví nijak výrazně nestarají, tak je tím myšleno také to, že ani nehledí na různé známky toho, že s jejich tělem není něco v pořádku. Pokud už něco zaznamenají, tak je to spíše únava, různé bolesti, nebo třeba nevolnost a teplota. Přitom jsou i jiné způsoby, jak se dá zjistit, že se s lidským tělem něco děje. Jaké jsou?

Zní to zvláštně, ale vhodné je zaměřit se na svou stolici

Nikdo o ní nemluví. Jde sice o přirozenou potřebu každého člověka, ale celý akt je velmi rychlý a veškeré výměšky končí v útrobách kanalizace. Přesto je to právě stolice, která dokáže o fungování lidského těla říci více, než si myslíte. Jak s ohledem na to, že po zdravotní stránce není v pořádku, tak po stránce tomu, že může vašemu tělu i něco chybět.

Z čeho se vlastně stolice skládá?

Podívejme se na lidské výměšky trochu detailněji. Základem jsou samozřejmě zbytky jídla, které tělo zpracovalo tak, jak bylo potřeba a ze kterých si také vzalo to, co tělo potřebuje. Zbytek je tedy vyloučený. Dále mohou být ve stolici i různé nežádoucí a cizorodé látky, které se do těla mohly dostat. Také tu jsou mrtvé bakterie a mikroorganismy, je tu také vody, odumřelé buňky, hlen a samozřejmě také voda. Zkrátka je zde vše, co v lidském organismu nemá co dělat a co se z něho následně musí vyloučit.

Čtěte také: 10 příznaků, že je to více než jen stres! Zde je návod, jak zjistit, zda jsou Vaše problémy hlubší než běžná úzkost!

Sledování vaší stolice by mělo být na místě

I když si mnoho lidí nevšímá toho, co míří do útrob záchodové mísy, je třeba říci, že by bylo na místě si občas všimnout. To proto, že je to právě stolice, která může ukázat na to, že s tělem není něco v pořádku. Pokud jde o ideální stav, tak by měla být konzistence spíše tužší, pevnější a na povrchu hladká. Měla by mít středně až světle hnědou barvu. V takovém případě stolice naznačuje, že ve vašem těle je vše tak, jak má být. Jsou ale i případy, kdy to tak není. Jak je můžete pozorovat?

Barva

První věc, na kterou je na místě se zaměřit, je rozhodně barva vaší stolice. Pokud je středně až světle hnědá, je to celkem v pořádku. Problémem může být, když je tmavší, nebo dokonce přechází až do lehce nazelenalých odstínů. To může ukazovat na problém s tím, že by molo dojít k tomu, že má vaše tělo nedostatek potřebných živin. Laicky řečeno má nedostatek pestré stravy.

Konzistence

Jak bylo uvedeno, konzistence by měla být pevná, ale zároveň by měla být na povrchu hladká. Problémem jsou oba dva opačné stavy. První je až velká tuhost a pevnost, která může být při vylučování problém. Druhým problémem je naopak konzistence průjmů. V prvním případě doporučíme přidat více vlákniny do vaší stravy. V druhém případě to může být přemírou vlákniny, ale i tučným jídlem, nekvalitní stravou, nebo problémy se zažíváním. Otázka je, zda je tento stav dlouhodobý, nebo výjimečný.

Hmotnost

I ta je celkem důležitá. Je rozdíl mezi tím, zda vaše stolice zamíří v toaletě ke dnu, stejně jako je rozdíl mezi tím, zda zůstane na povrchu. Hlavní vliv na to mají především bílkoviny ve vaší stravě. Pokud jde o stav ideální, tak platí, že hmotnost stolice by měla být vyšší, což znamená to, že by měla klesnou na dno. Měla by být těžší, než voda. Kromě bílkovin má v tomto pozorování vliv také obsah vody.

Pravidelnost

Všímejte si také toho, zda je vaše vyměšování pravidelné. Pokud se stravujete klasicky, tak by mělo být běžné, že vyměšujete zhruba v rozmezí 1 – 2 dnů. Velký vliv zde opravdu hraje hlavně množství a pravidelnost stravy. Když se objeví anomálie, buďte na pozoru. Správné není jak to, že chodíte každý den několikrát, tak ani to, že chodíte například jenom jednou týdně.