Odborný název pro malé hrbolaté červené tečky je angiom nebo vaskulární krtek. Většinou se objevují na kůži bělochů a osob středního věku. Možná je máte na svém těle i vy. Co to znamená a měli byste se jich obávat? Na to se dnes podíváme trochu blíže, protože se jedná o častý kožní problém, který mnoho lidí zcela ignoruje.

Vždy věc konzultujte s lékařem

Červené krtky nepředstavují bezprostřední nebezpečí, ale pokud si všimnete, že jsou velké nebo se množí, měli byste se rozhodně poradit se svým lékařem nebo kožním odborníkem. Vzhled některých krtků může také přímo souviset s problémy s játry, a proto je lepší požádat lékaře o radu a vyšetření. Necháte-li potíže zajít příliš daleko a budete tyto léze ignorovat, může to vést k závažným zdravotním problémům.

Jak obvykle vypadají?

Většina z nich má jen několik milimetrů. Většinou se tvoří na břiše, ale mohou se objevit i kdekoli jinde. Nezdravá strava a nahromaděné toxiny v těle mohou vést k rozvoji těchto drobných červených teček. Kraje mohou být v některých případech tvrdé na dotek a budou mít nepravidelnou strukturu. V tomto případě se objednejte k dermatologovi a požádejte ho o radu.

Sledovat byste měli také jejich barvu. Pokud zůstanou červené, není s nimi obvykle žádný problém. Pokud se jejich barva nebo velikost začne postupem času měnit, vyplatí se navštívit odborníka a poradit se s ním. Změny nikdy neznamenají nic dobrého a lékař vám možná doporučí jejich odstranění. Zejména v případě velkých lézí se obvykle odstranění ze strany lékařů doporučuje.

Kdy se objevují?

Vzniknout mohou kdykoli a kdekoli. V některých fázích života a situacích je to ovšem častější. Množit se mohou především během těhotenství, ve stáří nebo při užívání antikoncepčních pilulek. Pokud se vás jedna z těchto záležitostí týká a zároveň pozorujete množení červených teček po těle, můžete si být jisti, že je to z těchto tří důvodů.

Sdílejte článek