Fiala premiérem? Jeho plán je jasný! Do voleb v roce 2021 půjde se silnou koalicí. Jeho primárním cílem je hlavně sesazení Andreje Babiše ze současného premiérského křesla. Zvládne ho porazit?

I pokud se o politiku zvlášť nezajímáte, jistě vám nemohlo uniknout silné napětí, které již nějakou dobu na české politické scéně panuje. Nejde skutečně o to, kterému táboru straníte vy, nebo co si o celé situaci myslíte. Pravdou každopádně je, že česká politika se nyní zmítá v mnoha problémech, lidé jsou nespokojení, scházejí se demonstranti a k pokojnému vládnutí rozhodně příliš často nedochází.

Zvláště strany, které v současnosti patří k opozici, již začínají přicházet s nápady jak oslovit voliče, aby volby do Sněmovny v roce 2021 dopadly v jejich prospěch. Předseda ODS Petr Fiala například vyzval konzervativně liberální strany ke spolupráci ve volbách. Chce sestavit vítězný tým, který má mít jediný cíl – porazit Andreje Babiše a ANO.

Všichni proti Babišovi

Osoba Andreje Babiše je totiž něčím, na čem se dokáže shodnout velká spousta lidí napříč politickými spektry a názory. A v tom samozřejmě spočívá síla propojení všech těchto lidí. Problém ale samozřejmě je, že na jediném „problému“ nelze postavit celou kampaň, a to Petr Fiala jako zkušený politik dobře ví. Plánuje tedy ve svém volebním programu zacílit také na boj s byrokracií, reformu školství, digitalizaci, řešení penzí a snížení daní. Jistě jsou to všechno témata, která hýbou společností, ale na druhou stranu se o nich toho naslibovalo už tolik, že mnoho lidí je už jen skeptických.

Čtěte také: Nikdy nepodceňujte těchto 15 příznaků – mohou být známkou toho, že máte rakovinu!

Jak má podle Fialy vítězný tým vypadat? „Všechny formy spolupráce mají své klady i zápory,“ míní Fiala. „Budu jednat se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu.“ Fiala tedy plánuje daleko širší propojení než kdy dřív. Sám dobře ví, že samotná ODS nemá na úspěch šanci. Její preference dlouhodobě klesají a dávno pryč je ta doba, kdy se držela mezi předními stranami na české politické scéně.

Fiala také nutně musí ukázat, že je lídrem a že má na to zastávat vrcholnou funkci premiéra země. Jeho nápady a vize totiž nemíří mimo a řada jeho minulých výroků se později ukázala jako trefná a pravdivá. Dokázal například velice přesně předvídat ničivé duo Zeman-Babiš, které nyní úspěšně posílá Ústavu do koše, a celý národ jen přihlíží.

Spojení je řešení

A Fiala není ve svých snahách o sjednocení stran jediný. Už v červnu vyzval předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan šéfy opozičních stran k vytvoření bloku alespoň čtyř stran. Po volbách by pak dále mohly existovat samostatně. K jeho hlasu se i připojila řada zástupců ostatních politických stran. Většina z nich považuje spojení sil za nutnost, pokud chtějí proti vládě ANO zvítězit. Schopnost dohodnout se i za cenu kompromisu voliči již ocenili ve volbách do Evropského parlamentu a podobná strategie by mohla zafungovat i ve volbách do Sněmovny. Prozatím se tedy viditelně rýsuje možnost bloku ODS, STAN, a TOP 09.

A jak to bude s lidovci? Přidají se jako čtvrtá strana? Z jejich strany jsme se ještě jasného vyjádření nedočkali. Jisté ale je, že se nepřipojí Piráti. Jejich místopředseda Jakub Michálek tvrdí, že myšlenka protibabišovského bloku není ideální. Ve skutečnosti totiž nahrává současnému premiérovi, který bude rád opět figurovat jako oběť všeobecného spiknutí, a může mu to ještě zvednout preference. Piráti navíc nadále chtějí jít vlastní cestou a nechtějí své voliče zklamat kompromisy, které by nutně musely přijít.

Úskalí

Je tedy větší blok výhodný nebo ne? Jak se to vezme – hrozí samozřejmě riziko toho, co říká Jakub Michálek.  Babiš má rád svou pozici oběti rád a nebojí se jí vhodně využít ve svůj prospěch. Velký blok je však výhodný z hlediska volebního zákona. Ten totiž podporuje velké a silné strany a znevýhodňuje menší uskupení. Kvůli D’Hondtově metodě pro přepočet hlasů na mandát potřebovali kupříkladu Starostové dvojnásobek hlasů než ANO, aby získali mandát. Malé strany tak snadno ztratí, zatímco velké na tom jen vydělají.

Dalším důvodem je i vznik nového hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího, který byl vyhnán z ODS. Toto hnutí samozřejmě ODS reálně neohrozí, ale mohlo by stranu obrat o nějaké jedno nebo dvě procenta, které se na výsledku projeví.

Jenže blok má i své nevýhody. Strašákem je zejména volební klauzule. Dvě spolu kandidující strany musí získat alespoň 10 % hlasů, jinak všechny hlasy propadnou. U třech je to 15 % a u čtyřech rovných 20 %.  Dala by se použít finta, že by TOP 09 kandidovala „s podporou Starostů“, nebo STAN „s podporou TOP 09“; trojkoalici by stačilo 15 procent hlasů, které by ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN dostaly jistě. Chce to tedy trochu odvahy a počítat i s neúspěchem. A také musí všichni skousnout fakt, že v případě úspěchu bude premiérem Fiala.