Mohu pít při jídle? Zde je odpověď na tuto záludnou otázku!

V televizních pořadech o zdravotních pokrmech často říkají, že je zakázáno jíst a pít současně. Někteří odborníci to vysvětlují tím, že voda ředí Vaši žaludeční kyselinu. Jiní si myslí, že je to činí tlustými. A někteří lidé si dokonce myslí, že voda z žaludku vytlačuje nezdravé jídlo! Může být obyčejná voda pro Vás tak škodlivá?

Co se stane s jídlem a vodou v žaludku?

Trávicí proces začíná přesně tehdy, když přemýšlíte o Vašem budoucím jídle: sliny se vyrábí v ústech. Když žvýkáte jídlo, promíchává se se slinami, které obsahují nezbytné enzymy pro trávení. Pak se změkčené jídlo dostává do žaludku, kde se mísí se žaludeční kyselinou. V průměru potřebuje žaludek 4 hodiny, aby strávil potravu předtím, než se změní na kapalinu. Pak jde dále do střeva, kde dodává tělu všechny živiny.

Čtěte také: Připravte si pořádnou a chutnou večeři! Dnes Vám přinášíme recept na výborná Zapečená kuřecí prsa s Buffalo omáčkou!

Voda dlouho nezůstává v žaludku. Takže pokud pijete při jídle, voda v žaludku netvoří „jezero“. Projíždí rozžvýkané potraviny velmi rychle, zvlhčuje a rychle opouští žaludek.

Tekutiny nesnižují kyselost!

Vaše tělo je komplikovaný, ale velmi dobře naladěný systém. Pokud žaludek „cítí“, že nemůže něco strávit, produkuje více enzymů a zvyšuje množství kyselé kapaliny. Dokonce i když vypijete půl galonu vody, nebude to mít vliv na úroveň kyselosti v žaludku. Mimochodem, voda se dostává do žaludku také s jídlem. Například pomeranč je v průměru z 86 % voda.

Mimochodem, studie ukázaly, že některé potraviny mohou snížit hladinu kyselosti v žaludku, ale to se velmi rychle vrací k normálu.

Kapaliny neovlivňují rychlost trávení!

Neexistují studie, které by potvrdily mylnou představu, že kapalina tlačí tuhé potraviny do střev dříve, než jsou plně stráveny. Vědci tvrdí, že tekutina opouští tělo rychleji než pevné potraviny, ale neovlivňuje rychlost trávení.

Mohu tedy pít při jídle?

Pokud pijete při jídle, nemůže Vám to ublížit. Naopak, voda pomáhá zjemnit tuhé potraviny. Ale nepijte, než polknete jídlo – v jídle, které obsahuje nezbytné enzymy, by mělo být dostatečné množství slin.

Existují určité výhody pití při jídle. Výzkum ukazuje, že když člověk dělá krátké pauzy k pití vody, zpomaluje stravovací proces. V důsledku toho lidé jedí méně, což je dobré.

Pokud jste zvyklí na pití čaje místo vody, ani to není špatné. Výzkum ukazuje, že při konzumaci čaje, nebo vody není žádný rozdíl v hladinách kyselosti.

Teplota vody, kterou pijete, neovlivňuje rychlost trávení, nebo počet živin, které Vaše tělo vstřebá. Žaludek může zahřát, nebo ochladit jídlo na potřebnou úroveň. Vědci nicméně doporučují pití teplé vody, která je ochlazena na 65°C.

Máte někdy obavy z pití vody při jídle? Co si myslíte o tomto tématu? Řekněte nám to v sekci komentáře níže!