Narození vícerčat je spíše vzácný jev

Vícečetné těhotenství, tedy stav, kdy žena nosí ve svém lůně více než jedno dítě najednou, už není zcela výjimečný jev, se kterým bychom se mohli setkávat jen zřídka. Na druhou stranu se nejedná o nijak častý jev. Pořád to přitahuje mnoho odborníků, ale i obyčejných lidí.  Tak jak to tedy s těmi dvojčaty a vícerčaty je?

Reklama

Dvojčata jsou navzájem propojena

To může být samozřejmě velmi dobře. Dvojčata k sobě mívají v dětském věku mnohem přívětivější vztah, než jaký známe od sourozenců. Pro rodiče to však v jejich nejútlejším věku také znamená vyšší psychické napětí, péče o dvě tak malé děti vyžaduje více sil, a ne ve všech situacích je to dobře zvládnutelné. Mnohdy se stává, že pláčou obě děti najednou, je to i fyzicky mnohem náročnější a dvojčata po sobě nemůžou dědit, rodiče tak kupují všechny věci hned dvakrát a najednou. Na druhou stranu ale dvojčata mají pořád parťáka na hraní, když si vystačí později sami, rodič má více času pro sebe, vzniká mezi nimi silnější pouto než mezi sourozenci, a protože jsou dva, lépe si zvykají v nových prostředích jako jsou dětské kroužky, školka i škola.

Reklama

Několik zajímavostí o dvojčatech

Tušili jste třeba, že se dvojčata častěji rodí vyšším a starším ženám? Asi je to právě tím, že tělo cítí, že ve starším věku se neustále snižuje šance na dalšího potomka, a tak si tělo poradí tak, že dá vzniknout hned dvěma novým životům najednou. Studie, která proběhla roku 2016 na University of Washington zjistila, že jednovaječná dvojčata se dožívají vyššího věku než dvojčata dvojvaječná či děti, které se narodily samy. A na delší život se může těšit i jejich maminka. V neposlední řadě je obrovskou záhadou i to, že ženě se mohou narodit dvojčata, která budou mít odlišnou barvu pleti, každý z nich je originál. Ale to není všechno, rozdílností pleti záhady přírody rozhodně nekončí, dvojčata mohou mít ve výjimečných případech dokonce i rozdílného biologického otce.

Reklama