Nemoci, které vypadají jako svědění kůže, ale jsou tichým zabijákem

Svědění kůže je velice nepříjemné kdekoliv na těle. Může být způsobené celou řadou zjevných i na první pohled nezjevných faktorů. Velmi častou příčinou bývá poštípání hmyzem, nebo třeba alergická reakce. Občas ale kůže svědí i přesto, že nejsme exponovaní žádnému alergenu. V těchto případech je pak nasnadě zbystřit a při dlouhodobých obtížích navštívit i lékaře specialistu.

Jaké jsou nejčastější příčiny svědění

Svědění mohou způsobovat například:

  • Alergie a dermatitidy: při kontaktu s alergenem dojde ke svědění, a i případné vyrážce. Mezi alergeny můžete zařadit některé léky, rostliny, potraviny, nebo třeba i hmyzí bodnutí. Co se týká atopické dermatitidy, ta je vrozená a může být ovlivněna i vnějšími vlivy životního prostředí.
  • Poruchy funkce štítné žlázy: pakliže v krvi dojde k hormonální nerovnováze v důsledku poruch štítné žlázy, může dotyčný pociťovat svědění, pozorovat zarudnutí i suchost kůže kdekoliv na těle.
  • Jaterní obtíže: i zhoršená funkce jater se může projevovat nenadálým svěděním pokožky.
  • Onemocnění ledvin: svědění zapříčiní i nedostatečná funkce ledvin. V tomto případě se z těla dostatečně nevylučují toxiny, ty se hromadí v těle a dochází právě k nepříjemným svědivým projevům na pokožce.

Se svěděním se může potýkat i člověk, který je vystaven extrémním vlivům počasí (nadměrné teplo, nebo mráz), nebo trpí nedostatkem vitamínů a minerálních látek. Svědivé pocity bez zjevné příčiny jsou spjaté i s psychickými potížemi, mezi které můžeme zahrnout deprese, úzkostné stavy, nebo třeba jen přemíru stresových vlivů. Ani nedostatek spánku nebude mít blahý vliv.

Čtěte také: Zbavte se křečových žil a mozolů speciální domácí mastí

Další možné důvody, proč bojujete se svěděním pokožky

Svěděním mohou trpět i ženy, které prochází obdobím klimakteria. V tento čas totiž dochází k značným hormonálním změnám v organismu. Kůže nejen svědí, ale v některých případech je i suchá a zarudlá. I maminky v očekávání občas bojují s projevy svědění kůže. To je často způsobené zvýšenou spotřebou tekutin v organismu. Dostatečný pitný režim by měl vše spravit. Zpozornět by měli při svědění kůže hlavně lidé s diabetem. Může se jednat o zvýšenou hladinu cukru v krvi. Přídatným příznakem u diabetů je obvykle i tvorba plísní kdekoliv na těle.

Jak svědění kůže řešit?

Pakliže mají svědivé projevy jasnou příčinu a objevuje se i zarudnutí, například po bodnutí hmyzem, je dobré si opatřit speciální zklidňující masti. Také v mnoha případech pomohou volně prodejné léky proti projevům alergií, svědění a kopřivce. Pokud i přes použití těchto přípravků obtíže přetrvávají, je vhodné kontaktovat lékaře a nechat se vyšetřit ošetřujícím lékařem, který dotyčného pošle případně k dermatologovi, nebo alergologovi. V některých případech se přistupuje i k dalším vyšetřením, aby se vyloučily závažnější příčiny svědění pokožky.