Pokud máte nevysvětlitelná poranění na těle, zde je 7 zdravotních problémů, které mohou být důvodem!

Co byste měli dělat, pokud máte modřiny na kůži bez důvodu? Proč se to děje, říkáte si? Máte strach? Pokud máte modřiny, je to proto, že kapiláry jsou velmi tenké. Co to způsobuje?

Shromáždili jsme pro Vás názory lékařů o tom, co se skutečně může dít ve Vašem těle, pokud máte často na kůži modřiny. Buďte pozorní a v případě potřeby se poraďte s lékařem. Specialista, který tyto problémy řeší, se nazývá hematolog.

1. Hmotnostní trénink, zvedání těžkých věcí.

Čtěte také: Rádi si ke snídaní dopřáváte jogurt? My pro Vás máme 6 zdravých receptů na domácí jogurty.

Zvedání závaží je sekundární příčinou modřin. To znamená, že Vaše krevní cévy jsou již slabé a fyzická aktivita dává konečný impuls. Přesto příliš mnoho fyzické aktivity může vést k poškození i nejzdravějších kapilár. Například těžký trénink, na který ještě nejste připraveni, může být nebezpečný.

Dokonce i děti mohou trpět na takové modřiny, protože přeplněné školní tašky, které jsou sotva k uzvednutí jsou v dnešní době poměrně běžné.

Domníváme se, že takové modřiny nejsou velmi nebezpečné, ale je to ukázka toho, že se něco přehání.

2. Užívání léků

Užívání určitých léků, které ovlivňují krev, může vést ke vzniku modřin, které se mohou lišit od téměř neexistujících až po závažné. Většinou jsou způsobeny antidepresivy, analgetiky, protizánětlivými léky, látkami obsahujícími železo, nebo antiastmatickou medicínou.

Nejběžnější lék, který činí krev více tekutou a může vést ke vzniku modřin, je aspirin.

Pokud jste si všimli souvislosti mezi užíváním léků a modřinami na kůži, měli byste jít za svým lékařem. Možná budete muset přestat užívat tento lék, abyste se vyhnuli vnitřnímu krvácení.

3. Krvácení

Krevní a cévní onemocnění mohou způsobit tvorbu modřin. Varikóza, trombocytopenie nebo leukémie jsou často způsobeny problémy s krevním oběhem.

Neodkládejte návštěvu lékaře, zvláště pokud jste si všimli dalších znepokojujících příznaků: bolesti a otoky nohou, krvácení dásní, malé kapilární skvrny na těle, nebo krvácení z nosu.

4. Nedostatek živin

Vitamíny, vitamíny! Pravidelně zajišťujete, aby jich Vaše děti měly dostatek, ale často zapomínáte sami na sebe. Některé nevysvětlitelné modřiny mohou být signálem, že tělo postrádá potřebné vitamíny.

Například B12 se podílí na tvorbě krve, vitamín K je zodpovědný za koagulaci a vitamín C hraje zásadní roli při tvorbě nové tkáně. Bez těchto vitamínů se tělo stane velmi křehkým.

Dalším velmi důležitým vitamínem je P. Bez něj není produkce kolagenu možná, takže se cévy stávají tenkými, což vede ke zhoršení stavu pokožky.

Rovnováha železa je pro tělo velmi důležitá. Pokud je jeho nedostatek, nebo je ho příliš mnoho, kapiláry se zhorší.

Ale nemusíte spěchat, abyste si hned koupili vitamíny – nejdříve se podívejte na nedostatek vitamínů a zlepšete svou stravu.

Zdrojem vitamínu P je čerstvý zelený čaj, jablka, dýně a česnek. Vitamín K se nachází v banánech, vejcích, oříšcích a mastných rybách. B12 se nachází v játrech, rybách, sýru a salátu.

5. Hormonální nerovnováha

Hormonální „houpačky“ jsou jedním z nejčastějších důvodů vzniku modřin. Mohou se objevit, pokud máte nízkou hladinu estrogenu.

Taková situace je možná, pokud procházíte menopauzou, pokud užíváte hormonální léky, nebo jestliže jste těhotná. Nedostatek estrogenu výrazně oslabuje krevní cévy, a stěny kapilár tak mohou být velmi snadno poškozeny.

6. Změny související s věkem

Smutný, ale přirozený důvod, podle doktorů, je věk. Nebo opotřebování kapilár. Cévní systém je s věkem slabší a tkáně ztrácejí svou elasticitu.

Měli byste si všimnout, že takové „modřiny spojené s věkem“ se většinou objevují na nohou. Ale objevují se i kvůli nejslabším důvodům, které by mladá kůže ani „nezaznamenala“.

7. Cukrovka

Krev a cukr jsou první věc, která přijde na mysl, když se někdo zmíní o této nemoci. Cukrovka má negativní vliv na proces krevního oběhu, takže je velmi snadné získat modřiny. A také modřiny mohou být příznakem této nemoci již ve velmi raném stádiu.

Další příznaky jsou žíznivost, delší doba hojení ran, únava, rozmazané vidění, či bílé skvrny na pokožce.

Bonus: Které modřiny jsou nebezpečné a které nejsou?

Většinu času, těsně po zranění, modřiny zčervenají. To je barva krve pod kůží. Po nějaké době začne tělo rozbíjet krev a modřiny se stávají černé, modré, nebo dokonce fialové. Během 5 až 10 dnů by se zraněná oblast měla stát žlutou, nebo zelenou. A závěrečná fáze je 10-14 dní po zranění, když je oblast hnědá a pak postupně vybledá až do původní tělové barvy.

Pozor: Obvykle modřiny úplně zmizí do 2 týdnů po zranění. Takže pokud vidíte jiné barvy než ty, které jsme popsali, nebo pokud modřina nezmizí do 2 týdnů po tom, co vznikla, měli byste navštívit lékaře.

Pozorovali jste někdy modřiny na svém těle, které jste nedokázali vysvětlit? Co jste s nimi dělali? Podělte se o své zkušenosti níže v komentářích.