David Hampl
29 března, 2021

Dříve nebo později většina z nás začne trpět bolestmi zad. Je to způsobeno především hodně sedavou prací a životním stylem, kdy si nedopřáváte pravidelného pohybu a cvičení. Žádné léky často nepomáhají, takže budete muset hledat jiné řešení tohoto problému. Chcete-li vyzkoušet něco nového, každý den po dobu jednoho měsíce dělejte toto protahovací cvičení. Zabere vám to jen 10 minut a dočkáte se jistě neočekávaných změn na těle.

Standardní protahovací cvičení

Začněte pozicí žáby. Posaďte se na zem s nohama za zadkem a roztáhněte kolena doširoka. Aniž byste nohy nechali ležet na podlaze, zvedněte hýždě a natáhněte paže co nejvíce dopředu. Ohněte nohy, dokud neucítíte, jak se vám kyčelní svaly protahují. Vydržte v této pozici asi 2 minuty. Poté se můžete pokusit ohnout hlavu ke koleni a tím protáhnout nejen stehenní svaly, ale také velkou část zad.

Posaďte se na podlahu, natáhněte pravou nohu do strany, ohněte levé koleno a položte chodidlo levé nohy na vnitřní stranu pravého boku. Ohněte se doprava a oběma rukama se chytněte za pravou nohu. Vydržte alespoň 60 vteřin a poté vyměňte strany. Tato poloha může být zejména na začátku velice nepříjemná, téměř bolestivá. Nikdy se nepřepínejte. Silnou bolest byste rozhodně cítit neměli.

Poloha kobry, pes hledící dolů a narovnání zad

Pozice kobry je velmi známá a jednoduchá. Lehněte si na břicho. Nohy vzadu, ruce položte na podlahu nebo podložku a umístěte dlaně pod ramena. Zvedněte horní část těla ze země tím, že narovnáte lokty. Držte tuto pozici po dobu 2 minut. Poté se pusťte do dolů hledícího psa. Opřete si ruce a nohy o podlahu a roztáhněte je na šířku ramen. Ruce a nohy držte rovně a zůstaňte v této poloze asi 2 minuty.

V poslední řadě proveďte otočení zády při sezení. Posaďte se na podlahu a natáhněte obě nohy před sebe. Sklopte levé koleno a položte na něj pravý loket. Dejte levou ruku na podlahu za sebe a podívejte se přes levé rameno. Vydržte alespoň 60 vteřin, poté změňte strany a opakujte.

Sdílejte článek