10 nevinných hygienických návyků, které nám tajně ničí zdraví… Ví o tom jen málokdo!

Většina z nás si je obvykle jistá, že dělá všechno správně. Používáme sušička vzduchu, abychom usušili své ruce, odmáčíme nádobí ve dřezu a nedokážeme vydržet celý den v práci bez alespoň jednoho šálku kávy. Ale pravda je, že sušičky šíří infekce, mokrý dřez je více nebezpečný než toaletní prkénko a čistý šálek Vás nezachrání od bakterií z kávovaru.

Zde je 10 vědecky prokázaných skutečností o škodlivosti některých běžných návyků: tyto informace Vám pomohou ochránit Vaše zdraví.

1. Odmáčení nádobí ve dřezu

Čtěte také: Horoskop na druhou půlku ledna 2023! Co přinesou hvězdy do vašeho života?

Umyvadlo je dokonalé prostředí pro bakterie: tam najdete salmonelu, bacily tlustého střeva, nebo stafylokoky. Aby se zabránilo poruchám žaludku a střev, je nutné čistit dřez nejen po umytí nádobí, ale i po jeho kontaktu s potravinami, jako jsou ryby, surové maso, mléčné výrobky a zelenina.

2. Umývání rukou teplou vodou

Někteří výzkumníci říkají, že teplota vody nemá vliv na zabíjení bakterií. Doba strávená při umývání rukou je v tomto případě důležitější: za 5 vteřin nic neočistíte, ale za 30 sekund už můžete zabít všechny bakterie na Vašich rukou. Umývání rukou v horké vodě často snižujete ochranné funkce pokožky a může se objevit podráždění, nebo dermatitida.

3. Cvičení s make-upem

Někdy spěcháme z kanceláře do posilovny a myslíme si, že odstraňování makeupu je zbytečné, protože po skončení cvičení nakonec stejně jdeme domů. Během tréninku však musí naše kůže dýchat. Používáte-li make-up, mohou se póry ucpat. V důsledku toho se můžete stát náchylní k problémům s kůží. Před tréninkem si proto vždy make-up odstraňte.

4. Použití sušičky rukou

Skutečnost, že se nedotýkáte sušičky rukou, je jen iluze čistoty. Ve skutečnosti jsou elektrické sušičky docela nehygienické: chytají mnoho bakterií a šíří je vzduchem, a ty se pak mohou dostat do plic, na kůži, nebo na tělo. Papírové ručníky jsou účinnější a čistší než elektrické ruční sušiče.

5. Používáte pytlík na potraviny více než jednou

Taška, která se používá více než jednou na potraviny, má okolo 99,9 % bakterií. Pokud jste koupili syrové maso v pytlíku (i když bylo zabaleno), je pravděpodobné, že se bakterie rozšíří na další produkty, zejména ovoce a zeleninu. Řešením je použít jednorázovou tašku, kterou poté můžete ihned vyhodit.

6. Řezání masa a zeleniny na stejném prkénku

Dr. Charles Gerba, mikrobiolog, tvrdí, že prkénka obsahují 200krát více baktérií než toaletní prkénko, proto není bezpečné na nich krájet zeleninu. Po krájení syrového masa je prkénko kontaminováno salmonelou a kampylobakterií – dvěma nejčastěji rozšířenými příčinami otravy jídlem. Řešením je použít 2 různá krájecí prkénka, zvlášť pro maso a zvlášť pro zeleninu.

7. Použití kancelářského kávovaru

Zásobník kávového stroje je vhodným prostředím pro různé typy bakterií. Na kancelářském kávovaru je více zárodků než na koupelnové kličce. Abyste chránili své zdraví, umývejte zásobník co nejčastěji pomocí velmi horké vody a mycího prostředku.

8. Uchováváte telefon v kabelce

Může se Vám zdát, že taška, nebo batoh je příjemné a čisté místo, kde je Váš přístroj zcela chráněn před okolím, ale to není pravda. Je lepší držet telefon v kapse a dát ho do pouzdra – tak bude méně kontaminován bakteriemi. Průměrný telefon je desetkrát špinavější než toaletní prkénko. Je lepší otřít telefon mokrým ubrouskem každý den.

9. Čištění zimního oblečení na jaře

Jak často se rozhodnete umístit rukavice a šálu do koše na prádlo? Odborníci doporučují prát čepice, šály a rukavice jednou za 1-2 týdny. Toto oblečení se často dotýká Vašich úst a nosu.

10. Rozmrazování pokrmů při pokojové teplotě

Málokdy přemýšlíme o tom, jak ovlivňuje teplota Vašeho prostředí rychlost odmrazování a kvalitu jídla. Opuštění masa a ryb v misce přímo na stole je škodlivé. Abyste zabránili množení bakterií, je lepší nechat maso a ryby rozmrazovat v ledničce.