Redakce ProSvět.cz
20 ledna, 2020

[no_pagination]

Nemusíte se hned upisovat do programů zero waste, abyste pro naši planetu něco skutečně udělali. Někdy stačí změnit jen málo a především přemýšlet. Ekologická může být totiž nejenom domácnost, ale třeba i nákupy a výlety.

Nemáme pro vás návod na 100 % ekologický život, na tohle téma byly už napsány celé knihy. Spíše vám nabízíme několik praktických tipů pro zaneprázdněné lidi, které stihnete i během náročného pracovního zápřahu.

Užitečných věcí se vzdávat nemusíte, jen buďte chytřejší při volbě materiálů

Nedokážete si odpustit svou ranní kávu v cestovním hrnku? Nosíte si do práce obědy v krabičce a rádi si dopřejete něco pěkného na sebe? Pak je to zcela v pořádku. Není třeba si odpírat to, co se vám líbí. I když určité skupiny obyvatel považují jakékoli plastové nádobí za ekologického strašáka a nikdy by na sebe nevzali nic, co se už nejméně třikrát neprotočilo v secondhandu, vy do takových extrémů zacházet opravdu nemusíte.

Vždyť i takové jídelní boxy, které při přepravě jídla využijete znovu a znovu, mohou být vyrobeny z bioplastu nebo alespoň s jeho příměsí. A rozhodně je to ekologičtější než jednorázové polystyrenové krabičky na oběd, zástupy igelitových pytlíků apod. A to samé platí pro veškeré nádobí. I když je aktuálním trendem bambus a papír, všechno z něj zkrátka nevyrobíte, takže vsaďte na menší zlo. Vždyť i to je ekologie!

Chytře a ekologicky se oblečete i v běžném obchodě

A oblečení? Možných strategií existuje více. Vyplatí se samozřejmě vsadit na oblečení z přírodních materiálů – bavlna, konopí, len, bambus a mnoho dalších. Mnohé z nich vám nabídnou doposud neobjevené užitečné vlastnosti. Například len dokáže vaši pokožku ochladit, bambusové vlákno zase účinně odvádí pot a působí antibakteriálně.

Další level pak spočívá ve vyhledávání certifikátů: označení jakobiobavlna nebo OEKO-TEX značí, že při sklizni dané plodiny či výrobě zvoleného produktu byly použity ekologicky šetrné metody. Certifikát Fair-trade pak značí rozumně využitou lidskou práci (bojuje tak třeba s otrokářstvím nebo dětskou prací) a podobných příkladů bychom našli dost a dost. Jakmile začnete v této oblasti trochu pátrat, překvapí vás, že takové zboží bývá k dostání i v běžných obchodech a cenou se neliší tolik, jak jste si doposud mysleli.

Minimalizace odpadu a další využití nepotřebných věcí

I když to tak na první pohled nevypadá, jde o další snadnou uskutečnitelnou „cool eko“ strategii. Podívejme se na první bod: minimalizaci odpadu. Začněte omezením zbytečných nákupů. Každý z nás potřebuje ukojit své estetické a objevitelské touhy, ovšem mnohem lepší je pořídit si jeden skvěle padnoucí kousek než plnou tašku těch „jakžtakž.“ Kamenné obchody nám mnohdy nedávají na výběr díky omezenému sortimentu, při nakupování on-line to však neplatí. Navíc se snadno dostanete ke skutečným slevám. A to díky přehledným stránkám, které v jednotlivých kategoriích sdružují ty nejvýhodnější nabídky napříč obchodnickým spektrem. Podívejte se, jak snadné to je, třeba na https://buykers.com/cz/zimaplnaslev.

Praktická Freshlabels sleva uspokojí všechny stránky vašeho lepšího já

Ale může to být ještě lepší. Hledáte značky, které mají co říct? Je vaším heslem právě udržitelnost? A co takhle jedinečný design nebo neopakovatelné prolínání barev? Pokud vás nakupování v běžných kamenných obchodech neuspokojuje, může být pro vás tím pravým Freshlabels sleva na https://buykers.com/cz/slevove-kody/freshlabels. Autentický design, trvalá kvalita a férová výroba – to jsou hlavní hesla Freshlabels, obchodu se skutečně zajímavou a po všech stránkách nevšední módou, kterou si však díky neustále probíhajícím akcím můžete dopřát i vy. Vzdávat hold ekologii pořádnou porcí nákupů? Splněný sen každé ženy, co říkáte?

Sdílejte článek