7 cviků, které Vám pomohou zlepšit Váš postoj. Bolesti zad a hlavy pak budou jednoduše pryč!

Naše držení těla je přímo ovlivněno stavem páteře. Mobilita páteře u zdravého, cvičícího člověka je jedinečná! Může se otočit po celé délce až o 180 stupňů v libovolném směru – a takové schopnosti jsou naprosto nezávislé na věku. Proto, abyste měli skutečně královskou pozici, musíte vědět, jak provádět cvičení zaměřená na protáhnutí celé páteře a celých zad jako celek.

Shromáždili jsme pro Vás 7 cviků, které Vám pomohou dosáhnout královského držení těla.

Jaká je správná poloha?

Chcete-li cítit správné držení těla, postavte se rovně, nohy od sebe na úroveň ramen, zhluboka se nadechněte a roztáhněte ramena, současně stáhněte lopatky k sobě a lehce zatáhněte i ramena. Vystrčte hrudník dopředu. Horní část hlavy zkuste vytáhnout do výšky.

Čtěte také: Že je tato kombinace zvláštní a toto ovoce by se nemělo míchat? Omyl! Nebudete věřit tomu, jak skvěle může chutnat malinovo-banánová marmeláda. Kromě chuti zaujme i tím, jak je zdravá

Pro většinu lidí bude tento způsob postavení nejen nepohodlný, ale bude také těžké udržet si ho. Naštěstí, čím dřív začnete provádět toto cvičení, které vyrovnává páteř, tím rychleji napravíte svůj postoj, a tím rychleji se stane Vaše postava atletickou.

Cvičení pro lepší držení těla

Jedná se o seznam jednoduchých cviků, které narovnávají páteř a zlepšují držení těla. Provádějte je po dobu 20 minut, 3 krát týdně a rychle zaznamenáte pozitivní výsledky včetně snížení bolesti zad a menší celkové únavy.

1. Cvik

Toto cvičení se také používá k relaxaci. Dostaňte se do této polohy tak, že si sednete na paty. Když vydechnete, pomalu dolů sklopte tělo, prsty sahající co nejvíce do dálky. Dýchejte zhluboka.

2. Cvik

Toto cvičení slouží ke zlepšení pohyblivosti páteře. Výchozí pozice vyžaduje, abyste byli na všech čtyřech. Během nadechnutí zatlačte do země, pak ohněte zad, vytáhněte hlavu co nejvíce. U výdechu zaměřte hlavu dolů a udělejte co největší hřbet.

3. Cvik

Toto cvičení je skvělé pro rozvoj Vaší rovnováhy. Výchozí pozice je stojící, nohy jsou mírně od sebe. Při nadechnutí zvedněte ruce nahoru a vytáhněte prsty co nejvíce do výšky. Jak vydechujete, pomalu pociťujte pocit svalů v těle, jak se budete pomalu ohýbat do strany, aniž byste změnili polohu stehen. Vydržte takto po dobu 10-20 sekund.

4. Cvik

Tento cvik je navržen tak, aby posílil vývoj trupu a rovnováhy. Výchozí pozice je na všech čtyřech. Po nadechnutí natáhněte pravou nohu a levou ruku, vždy protilehlé končetiny. Tatko vydržte po dobu 10-20 vteřin, poté změňte končetiny.

5. Cvik

Toto cvičení slouží k protažení celé páteře. Počáteční pozice je stojmo. Po výdechu se pomalu ohněte k zemi, nohy natažené, a přitáhněte hlavu k podlaze. V této pozici vydržte po dobu 5-7 pomalých, hlubokých nadechů a poté se opatrně vraťte do svislé polohy.

6. Cvik

Tento cvik slouží k protažení celé páteře. Počáteční pozice je ležmo na zádech, ruce roztažené, dlaně dolů. Ohněte nohy v kolenou a otočte je stranou. Při vydechování otočte trup na druhou stranu.

7. Cvik

Tento cvik je skvělý pro protahnutí celé páteře. Začněte cvičením v poloze prkna, kdy máte tělo v jedné přímce. Když vydechujete, snažte se zvednou zadek co nejvýše, ujistěte se, že máte napnuté nohy a dolní část zad je rovná (to je mnohem důležitější než ohnutá kolena). Takto vydržte po dobu 10-20 sekund.

Vlastnosti a kontraindikace

Cvičení ke zlepšení držení těla by měl být vždy prováděna úhledně, pomalu a s plnou kontrolou pohybu. Pokud se nemůžete dostat do určité pozice, nesnažte se své tělo nutit silou, nebo tlakem. Pokud se objeví ostrá bolest, okamžitě ukončete trénink.

BONUS: Postavení v tělocvičně

Pokud v tělocvičně pracujete s činkami, je důležité rozdělit hmotnost rovnoměrně – jinými slovy, měla by být v každé ruce ekvivalentní váha. Záda by měla být rovná. Pokud se budete řídit těmito pravidly při práci s činkami, budou Vaše záda posílena a Váš celkový postoj zlepšen.

Které z těchto cvičení se Vám nejvíce líbí? Podělte se s námi o své myšlenky a zkušenosti níže v komentářích.