Umývání nádobí zabere spoustu času, přičemž denně strávíte touto nepříjemnou činností více než hodinu. Stejně tak je ruční mytí nádobí docela nákladné. Pokud si napouštíte vodu do dřezu, spotřebujete zhruba 40 litrů teplé vody, umýváním pod tekoucí vodou se spotřeba navyšuje na 70 litrů. Přitom existuje jednoduché, hlavně tedy úsporné řešení, a tím je myčka na nádobí.
Jen pro srovnání. Čtyřčlenná rodina si vystačí s myčkou, do které se vleze 12 sad nádobí. Dokáže takovou myčku naplnit za jeden den, tedy po třech jídlech. Spotřeba tohoto pomocníka se pohybuje od 13 do 30 litrů vody podle toho, jaký zvolíte program, kdežto ručním mytím spotřebujete za den 120 až 210 litrů vody.
Co zohlednit před nákupem myčky?
V první řadě byste měli zvážit prostorové možnosti vaší kuchyně, protože podle toho vyberete vhodný model. Čím větší je myčka na nádobí, tím více souprav nádobí se do ní vleze. Záleží samozřejmě na tom, kolik členů bydlí ve vaší domácnosti. Čtyřčlenná rodina si vystačí s elektrospotřebičem, který dokáže pojmout 12 až 14 sad nádobí, zatímco svobodným jedincům a párům bez dětí postačí menší alternativy na 8 souprav nádobí.
Dále se myčky rozdělují podle umístění na volně stojící a vestavné. Volně stojící myčku můžete umístit kamkoliv do kuchyně, například hned vedle kuchyňské linky. Jestliže máte ale ostatní elektrospotřebiče v kuchyni vestavné, vyplatí se investovat i do vestavné myčky. Potom místnost působí celistvě a elegantně.
Další vlastnosti myček na nádobí
Vestavná i volně stojící myčka nabízí různé programy. Záleží pouze na vás, který je pro vás důležitý. Zatímco někdo potřebuje, aby myčka umožňovala expresní rychlé mytí, někdo zase vyžaduje, aby zvládla umýt i extrémně špinavé nádobí, jako jsou hrnce od jídla a podobně.
Velice oblíbené jsou myčky od značky AEG, u nichž vás nadchne systém ComfortLift®, jenž dokáže zdvihnout spodní koš na nádobí do lepší pracovní polohy. Ukládání, ba i vykládání nádobí z myčky je tak pohodlnější. Také mají automatické osvětlení vnitřní části či funkci TimeBeam, která vás informuje o aktuálním stavu mycího programu.
Jestliže plánujete zapínat myčku až večer, tedy na noc, zřejmě vás zajímá i hlučnost myčky. Dřívější modely měly hlučnost okolo 70 dB, ovšem technologie se dostaly razantně dopředu a současné myčky mají hlučnost okolo 45 dB. Pokud je navíc myčka vestavná, sníží se hlučnost ještě o další 2 dB.
Kolik myčka na nádobí stojí?
Cena by neměla být hlavní rozhodující faktor, ale je potřeba si uvědomit, kolik jste ochotni do kuchyňského pomocníka, jenž vám ušetří spoustu práce i času, investovat. Sehnat se dají varianty za deset tisíc korun, ale i klidně i za dvacet tisíc korun, což je už značný rozdíl.