Péči o dřezové baterie nezanedbávejte

Vaše dřezová baterie už není, co bývala? Podívejte se na naše tipy, jak ji dodat lesk. Jde to i bez chemie. 

Reklama

Koupením kvalitní dřezové baterie vaše práce nekončí. Je potřeba jí věnovat dostatečnou péči, jinak se začne tvořit vodní kámen. Ten ovlivní nejen vzhled vodovodní baterie, ale může výrazně narušit chod páky. Pokud chcete vědět, jak byste se měli o kuchyňskou baterii starat, tak čtěte dál.

Jak (ne)správně pečovat o dřezovou baterii

Na trhu najdete mnoho produktů, které o kuchyňskou baterii pečují. Důležité je si vždy pořádně pročíst návod, jak se má daný prostředek používat, abyste si nepodráždili kůži a předešli zničení baterie. S přípravky neexperimentujte a vzájemně je nemíchejte. Mějte na paměti, že povrch baterie je citlivý a může snadno dojít k jeho poškození.

A jak byste se o dřezovou baterii rozhodně starat neměli? Nečistoty a usazeniny se nikdy nesnažte odstranit násilnou cestou pomocí drátěnky, drsné strany houbičky nebo jiné hrubé pomůcky. Ohledně leštění kuchyňské baterie naleznete na internetu spoustu babských rad, ale ne všechny tipy jsou bezpečné. Nikdy k čištění nepoužívejte abrazivní zubní pastu nebo ocet. Raději spoléhejte na profesionální přípravky.

Reklama

Ubraňte se vodnímu kameni

Pokud může vaši dřezovou baterii postihnout něco skutečně nepříjemného, potom je to vodní kámen, jenž je útočištěm mnoha bakterií a ničí vzhled i funkčnost. Neblahými následky jsou usazeniny, které zhoršují manipulaci s pákou a navíc povrch zmatňují, takže baterie přichází o svůj lesk. Dojít to může až do takové fáze, že nakonec budete kuchyňskou baterii muset vyměnit za novou, což je zbytečné, protože její životnost lze prodloužit správnou údržbou.

Pro boj s vodním kamenem je důležité vědět, že za jeho vznik je zodpovědných několik vodních složek. Pokud tedy voda na povrchu zaschne, začne se tvořit vodní kámen. Nejlepší prevencí proti němu je kuchyňskou baterii udržovat v suchu tím, že ji po každém použití usušíte. Pomoct si můžete tak, že baterii potřete parafínem, jenž odpuzuje vodu. Dále je vhodné párkrát do týdne na měkký hadřík dát trochu mýdla či šamponu, baterii s ním očistit a následně vše spláchnout teplou vodou. Nezapomeňte baterii utřít do sucha.

I nerovnoměrný proud značí znečištění

Většina dřezových baterií obsahuje perlátor. Pokud je zanesený špínou a vodním kamenem, tak voda z baterie nebude vytékat rovnoměrně. I jeho vyčistění není nic náročného. Do misky vody dáte lžíci kyseliny citronové, zamícháte a vložíte perlátor. Po 20 minutách ho vynadáte a ručně dočistíte. Pomoci si můžete starým zubním kartáčkem.

Reklama