Příjemné jarní počasí doslova svádí k velkolepým projektům. Stavba terasy je bezesporu správný krok, který doceníte především v následujících letních měsících – až si budete na čerstvém vzduchu se sklenkou něčeho osvěžujícího užívat zpěv ptáků a idylické panoráma udržované zahrady. Ještě předtím vás však čeká pár dní usilovné práce. Než se pustíte do díla, seznamte se s několika zdánlivě banálními, ovšem ve skutečnosti velmi podstatnými fakty.
Kde terasu postavíte?
Umístění terasy je do značné míry omezeno polohou samotného domu. Obvykle je totiž jeho součástí – rozšiřuje podlahovou plochu a propojuje interiér s exteriérem. Nicméně je na vašem uvážení, zda na zahradě nenajdete příjemnější místo (byť tedy za cenu, že by terasa stála samostatně ve větší vzdálenosti od domu). Pokud ji ovšem postavíte např. v bezprostřední blízkosti bazénu či jezírka, nezapomeňte na kvalitní hydroizolaci.
Klíčová je také vhodně zvolená orientace. Měla by úzce souviset s plánovaným využitím terasy – východní stranu domu oceníte při snídani, jihozápadní zase při odpoledním a večerním grilování. Před intenzivními slunečními paprsky vás spolehlivě ochrání stínící technika.
Jaký materiál použijete?
Zřejmě nejoblíbenějším materiálem jsou terasová prkna ze sibiřského modřínu. Další možností je moderní kompozit – WPC, který snoubí vlastnosti dřeva a plastu. Oproti čistě přírodnímu složení si však za dřevoplast připlatíte.
Ke stálicím mezi materiály používanými na terasy taktéž patří betonová dlažba. Z estetického hlediska je na tom o něco lépe keramická dlažba – samozřejmě ve speciální mrazuvzdorném provedení.
Experimentům se raději vyhněte. Například univerzální OSB desky sice za určitých okolností použitelné jsou, ale trvanlivostí a dalšími vlastnostmi osvědčeným materiálům konkurovat nemohou. Raději se proto přikloňte k tradičnímu řešení.
Určitě je žádoucí, aby terasa designově doplňovala architekturu domu – anebo s ním byla ve vkusném kontrastu.
Další „drobnosti“, na kterých záleží
Co ještě byste si měli před stavbou terasy nechat projít hlavou? Zamyslete se především nad optimální velikostí podlahové plochy (vycházejte z počtu osob a z příslušenství), přítomností elektrických zásuvek a v neposlední řadě nad konečnou výškou (aby se na ní dalo plynule přejít z domu). Pokud vše promyslíte do do detailu, zcela jistě dosáhnete perfektního výsledku.