Redakce ProSvět.cz
5 listopadu, 2019

Děti milují každou příležitost, kdy se mohou obléci do kostýmů a vcítit se do role oblíbené pohádkové postavy, čarodějnice, upíra, indiána či kovboje. Veškeré příležitosti, které jim umožňují popustit uzdu fantazii, vítají s otevřenou náručí. Převlékání se do karnevalových kostýmů ale není jen jejich výsadou. Jejich vášeň sdílí i většina dospělých. A příležitostí, kdy mohou karnevalové kostýmy využít, je naštěstí dostatek.

Halloween ani masopust se bez správného kostýmu neobejdou

I když jsou v České republice oficiálním svátkem zemřelých dušičky, které připadají na druhého listopadu, získal si tu velkou oblibu i Halloween. Poskytuje totiž prostor pro opravdovou zábavu. A hlavně k němu neodmyslitelně patří nejen rozsvícené dýně s vyřezaným obličejem, ale také kostýmy na Halloween. Ty by měly vždy koketovat s nadpřirozenem. Mohou být tajemné i rozverné, fantazii se meze nekladou. Mezi nejoblíbenější kostýmy na Halloween, se kterými rozhodně nikdo nešlápne vedle, patří kostým kostlivce, zombie kostým i kostým upíra. Své místo tu ovšem mají i čarodějnice, duchové, mágové, elfové a další lesní bytosti, ohniví mužíci, bludičky, hejkalové i veškerá strašidla a démoni z pohádek, legend a bájí. Děti se bez kostýmu neobejdou na školní oslavě Halloweenu ani na strašidelném průvodu, dospělí zase na večerní halloweenské party.

Zima je časem plesů a večírků

Pro karnevalové kostýmy se najde dostatek příležitostí i během zimních měsíců. Právě na nejchladnější období v roce totiž připadá hlavní společenská sezóna. Namísto výletů, koupání a dovádění venku se lidé věnují navštěvování kulturních akcí, plesů a dalších akcí. A ty nejzajímavější mají jako předepsaný úbor kostým. Některé jsou laděny do určitého stylu, na další je možné dorazit v libovolném převleku. Na námořnické večírky bude potřeba kostým námořníka, kostým námořnice nebo kostým piráta. Na westernovou party je zase jako stvořený kostým kovboje či kostým indiána. Rozvernější akce pro dospělé často vyžadují sexy oblečení. Skvěle se na ně hodí kostým policajtky i kostým sestřičky. Dokonalý vzhled ještě podtrhnou karnevalové masky a nejrůznější doplňky. I ty nejmenší čekají touto dobou stylizované akce. Nikdo by tedy neměl zapomenout opatřit i kostýmy pro děti na maškarní ples.

Nejvýznamnějším svátkem pro všechny maškary je masopust

V termínu, kdy latinská Amerika bouřlivě oslavuje karneval, probíhá v České republice masopust. Jeho původ pravděpodobně sahá až do období starých Slovanů, nicméně některé teorie spatřují kořeny masopustu v římské tradici. Postupem času se z něj staly oslavy, které předcházejí velikonočnímu půstu. Ten dnes většina Čechů nepraktikuje, ale veselý masopustní průvod v maskách si nechá jen málokdo ujít. Ten pravý kostým lze najít třeba na ptakoviny-karneval.cz či ptakoviny-ipak.cz.

Sdílejte článek