Redakce ProSvět.cz
29 ledna, 2020

[no_pagination]
Kvalitní spánek ovlivňuje hned celá řada faktorů. Jak se říká, jak si kdo ustele, tak si také lehne. Toto rčení můžeme mimo jeho filozofické roviny vztáhnout také na výběr vhodné matrace. Právě matrace, na které ležíme, totiž má největší vliv na kvalitu našeho spánku. A čím lépe se vyspíme, tím lépe se budeme druhý den cítit. Není to ale pouze o kvalitní matraci, ale také o příjemném prostředí, které si kolem sebe vytvoříme. Například bychom měli mít ložnici v noci dostatečně zatemněnou. Pojďme se tedy v tomto článku podívat na to, jak si spánek co nejvíce užít.

Vybíráme kvalitní matraci

Začneme tím, čím jsme začali hned v úvodu, a tedy výběrem matrace. Abychom si opravdu dobře odpočinuli, musíme věnovat velkou pozornost zejména vlastnostem matrace jako takové. Kvalitní matrace musí být vyrobená nejen z kvalitních materiálů, ale také nám musí ve všech ohledech vyhovovat. Měli bychom se zaměřit zejména na: 

  • Tuhost matrace
  • Materiály výplně
  • Potah matrace

Tuhost je jeden ze základních faktorů, které určují, jak se nám bude na matraci spát. Tvrdší matrace jsou obecně vhodnější tehdy, pokud mezi vaše oblíbené polohy patří poloha na zádech nebo na břiše. Měkčí matrace potom lépe dokáží kopírovat siluetu těla, a tedy se lépe hodí pro spánek na boku. Z materiálů si můžete nejčastěji vybírat mezi taštičkovými nebo pěnovými matracemi. Jsou tady ale také luxusní latexové matrace. Nezapomínejte ani na potah, který by měl být snímatelný a pratelný pro vyšší hygienu.

Dostatečně temná místnost

Člověk je denní tvor a z biologického hlediska je tak pro kvalitní spánek důležitá tma. Právě proto také naše tělo reaguje tak, že se stmíváním jsme unavenější, a zároveň s rozedněním se probouzíme. Pokud zvolíte kvalitní rolety, můžete se lépe zbavit rušivého osvětlení z venkovního prostoru. Zejména ve městech je to problém, kdy je zde spousta umělého osvětlení. To nám může narušovat náš spánek.

Zdroj:  Photographee.eu / Shutterstock.com

Sdílejte článek